Gündem

WhatsApp, mesaj iletme özelliğine sınır getirdi

Tüm dünyayı etkisi altınakoronavirüs nedeniyle milyonlarca insan evine kapandı. Bu durum, sosyal medya kullanımını ve anlık mesajlaşma uygulamalarına olan ilgiyi de bir hayli artırdı.

Koronavirüs nedeniyle en çokduyulan uygulama ise tahmin edebileceğiniz gibi WhatsApp oldu. Koronavirüsün ilk çıktığı günlerde WhatsApp kullanımı yüzde 27 oranında artmıştı. Daha sonra buyüzde 41’lere kadar yükselirken şu anda ise WhatsApp kullanım oranı, yüzde 51’lere kadar artış gösterdi.

SAHTE HABERLER YAYILIYOR

WhatsApp kullanımının hızla artması, uygulamayı koronavirüs hakkında en çok yalan haberin paylaşıldığı platformlardan biri haline getiriyor. Ancak WhatsApp, aldığı yeni önlemlerle bu durumu mümkün olduğunca azaltmak istiyor.

WhatsApp’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri olan mesaj iletme, kullanıcıların bir mesaj toplu halde diğer kullanıcılara da iletmesini sağlıyor. Ancak bu özelliğinhaber yaymak için kullanılması WhatsApp’ı harekete geçirmiş ve şirket, 2018 yılında bir mesajı en5 kişiye gönderebileceğiniz bir sınır getirmişti.

Ancak kullanıcılar, mesajı 5 kişiye ilettikten sonra yeniden bir 5 kişiye daha iletebiliyorlardı.

YENİ BİR SINIR DAHA GELDİ

WhatsApp, koronavirüs nedeniyle yalan haberlerin platformda yayılmaması için mesaj iletme özelliğine yeni bir sınır daha getirdi. Bundan böyle kullanıcılar, herhangi bir mesajı 5 kişiye ilettikten sonra, aynı mesajı ikincitoplu şekilde iletemeyecek.

WhatsApp, getirdiği kısıtlama sayesinde, ortaya çıkan yalan haberleri az da olsa yavaşlatmak istiyor.

Instagram: @eshteknoloji

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri