Teknoloji

UYAP VATANDAŞ PORTALI NEDİR?

 

 

Uyap vatandaş portalı avukat, vatandaş, kurum, bilirkişi, arabulucu, uzlaştırmacı gibi kişilerin davalar hakkında bilgi alabildiği, dosya ve evrak paylaşımı yapabildiği Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan bir bilişim sistemidir.

 

 

 

Uyap Vatandaş Portalı üzerinde neler yapılabilir?

 

2020 kasım ayı itibariyle sistemde yaklaşık 4.7 milyon kullanıcı bulunmaktadır. Bu Kullanıcılar dava takibi, harç, tahsilat ve evrak gönderme gibi işlemleri yapabilmektedir. Yine 2020 kasım ayı itibariyle dava takibinde başarılı işlem sayısı 15 milyon’u, harç ve tahsilat işlemleri 23 milyon’u, evrak gönderme işlemleri ise 158 milyon’u aşmış durumdadır.

 

 

 

Uyap Vatandaş Portalı’na nerelerden giriş yapılabilir?

 

Uyap Vatandaş Portalı’na birkaç yerden giriş yapabilmeniz mümkündür bunlar; E-devlet, Mobil uygulama olan E-Adalet uygulaması ve Uyap Vatandaş Portalı’nın kendi web sitesidir. E-devlet üzerinden giriş yaptığınız takdirde arama butonuna Uyap Vatandaş Portalı yazdığınızda karşınıza giriş ekranı çıkacaktır. İşlemlerinizi bu sayede E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Adalet bakanlığı’nın hazırlamış olduğu mobil uygulama olan E-Adalet uygulaması üzerinden ise vatandaşların dava bilgilerine en kısa sürede ulaşması, duruşma tarihleri gibi bilgileri anında görebilmeleri için hızlı bir erişim yolu olarak bulunmaktadır. Uyap Vatandaş Portalı web sitesinde ise yine sistemdeki gerekli bilgilere erişiminizin olduğu dosya görüntüleme ve indirme gibi yetkilerinizin olduğu bir sistemdir.

 

 

 

Uyap Doküman Editör (UDE) uygulaması ve diğer mobil uygulamalar

 

Uyap Doküman Editör (UDE) uygulamasında Uyap Vatandaş Portalı sisteminde olan dosyalarınızı mobil cihazlar için UYAP doküman formatında (UDF) hazırlanmış içerikleri görüntüleyebilir, arama yapabilir, pdf çıktısını alabilirsiniz. Bu mobil uygulamayı da E-Adalet ve Celse (Mobil Avukat Bilgi Sistemi) mobil uygulamaları gibi App Store ve Google Play Store üzerinden ücretsiz edinebilirsiniz. Bu uygulamalara TC Kimlik numaranızla ve Mobil imzanızla giriş yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri