Gündem

Uluslararası Uzay İstasyonu nedir

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) resmi internet sitesinde yerbilgilere göre, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), büyük biraracı ve dünya çevresinde yörüngede dolanan astronotların yaşadığı birşeklinde tanımlanıyor.

DÜNYA’DAN 400 KİLOMETRE YÜKSEKLİKTE

Uluslararası Uzay İstasyonu, aynı zamanda birlaboratuvarıdır. İstasyonu birçok ülke inşa etmek içinçalıştı. UUİ, birçok parçadan yapılmıştır. Parçalar uzayda astronotlar tarafından bir araya getirildi. Uzay istasyonunun yörüngesi Dünya’nın yaklaşık 400 kilometre üzerindedir. NASA, uzayda yaşamayı ve çalışmayı öğrenmek için istasyonu kullanıyor.

UZAY İSTASYONU KAÇ YAŞINDA

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk parçası 1998’de fırlatıldı. Bundan sonra dahaparça eklendi. İki yıl sonra, istasyon insanlar için hazır oldu. İlk ekip, 2 Kasım 2000’de istasyona gitti. O zamandan beri insanlaristasyonunda yaşıyorlar. Zamanla dahaparça eklendi. NASA ve dünya çapındaki ortaklarıistasyonunu 2011’de bitirdi.

UZAY İSTASYONU NE KADAR BÜYÜK

Uzay istasyonu, beşodalı birkadar büyük. İki banyo, bir spor salonu ve büyük bir cumba penceresi vardır. Orada altı kişi yaşayabilir. İstasyon, bir futbol sahasını kaplayacak kadar büyüktür. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Japonya ve Avrupa’nın UUİ’delaboratuvarları vardır.