Gündem

Uluslararası sermaye piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

Gün içinde %1.57 seviyelerinde yatay seyir izleyen ABD 10 yıllık tahvilin getirisi, ABD’de tarım dışı istihdam verisinin beklenenin çok altında gelmesiyle beraber sert bir şekilde %1.46 seviyesine geriledi. Fakat, kısa sürede gelen tepki alımlarıyla beraber tekrar %1.56 seviyelerine yükseldi ve günü 1 baz puan yükselerek %1.58 seviyesinden sonlandırdı. Avrupa bölgesi tahvillerinde ise İngiltere dışında negatif seyir hakimdi. İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi 5 baz puan, Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi ise 1 baz puan yükselerek günü sırasıyla %0.96 ve -%0.22 seviyelerinden sonlandırırken, İngiltere 10 yıllık tahvilin getirisi ise 2 baz puan gerileyerek %0.77 seviyesinden işlem gördü.

Güne pozitif başlayan Türk hazine Eurotahvillerinde ise açıklanan veriler sonrasında alımlar daha da hızlandı. Kısa ve orta vadede getiriler 10-12 baz puan civarında daralırken, uzun vade getiriler 6-8 baz puan civarında daralma gösterdi. Beş yıllık ülke risk primi yaklaşık 15 baz puan gerileyerek 400 seviyesinin altına geldi ve 393 seviyesinden haftayı sonlandırdı. Beş ve on yıl vadeli tahviller sırasıyla %5,25 ve %6,38 getiri seviyelerine çekildi.

Şirket ve banka kıymetleri ise hazine kıymetlerine göre daha zayıf performans sergilese de pozitif bir gün geçirirken, likiditenin zayıf olması ve hazine tahvillerindeki alımlar getirilerin daralmasına neden oldu. Yapı Kredi Bankası 2022 vadeli senior kıymet %2.74 getiri seviyesinden işlem görürken, İş Bankası 2030 vadeli sermaye benzeri kıymet %7,00 getiri seviyesinden günü sonlandırdı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

7 Mayıs Cuma günü ABD piyasaları istihdam verisi sonrası pozitif açılış yapmayı başardı. Dow Jones 229 puan yükselişle 34777 seviyesinden, S&P 500 endeksi 31 puan primle 4232 seviyesinden ve Nasdaq 119 puan değer kazancıyla 13752 puandan günü sonlandırdı. Haftanın son işlem gününde ana gündem maddesi ABD tarımdışı istihdam verisiydi. Veri, beklentinin oldukça altında bir istihdam artışına işaret ederken saatlik ücretlerde ise beklentinin aksine artış açıklandı. Negatif veri sonrası piyasada FED’in tapering adımlarında acele etmeyeceği fiyatlamasıyla endeksler destek buldu. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri rekor seviyelerden kapanış yapmış oldu.

Dow Jones endeksinde endüstri, telekom ve finans sektörleri %1 civarı primlerle öne çıkarken temel tüketim sektörü az bir kayıpla tek kaybettiren sektör oldu. Nike, Boeing, Cisco, Walt Disney ve Caterpillar endekste en çok yükselen hisseler oldu. IBM %2 ve Verizon %1 değer kayıplarıyla dikkat çekti. S&P 500 endeksinde ise enerji, emlak ve endüstri sektörleri en çok değer kazanan sektörler oldu. Diğer tüm sektörler de günü artıda kapatmayı başardı. Bakır fiyatlarındaki yükselişle birlikte Freeport-McMoran %4,5 artıda kapanış yaptı. Aşılama etkisiyle ülkelerdeki kısıtlamaların gevşemeye başlamasıyla hava yolu şirketleri değer kazandı. United Airlines %3,2 ve American Airlines %2,4 primle kapanış yaptı.

Avrupa piyasaları haftayı pozitif tarafta kapattı. Pozitif bilanço verilerine ek olarak ABD istihdam verisinin piyasayı destekleyici politikaların devamına işaret etmesi Avrupa endekslerini destekledi. DAX endeksinde takdirsel tüketim, endüstri ve alt yapı sektörleri %2-2,5 arası primlerle öne çıkarken günü ekside kapatan tek sektör temel tüketim sektörü oldu. Adidas, satış tahminini yukarı revize ettikten sonra günü %8 üzeri primle kapattı. Delivery Hero, İnfineon Tech ve MTU Aero Engines %3’ün üzerinde primlerle onu takip etti. İngiltere FTSE 100 endeksinde ise ham madde, bilgi teknolojileri, takdirsel tüketim ve endüstri sektörleri %1 ve üzeri değer kazançlarıyla en çok kazandıran sektörler olarak izlendi. Metal fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle madencilik şirketleri Anglo American ve Glencore en çok kazandıran hisseler arasında öne çıktı.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Haftanın son günüde dolar, tüm G10 para birimleri karşısında değer kaybetti. Dolar Endeksi, Amerika’da açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin beklenenin oldukça altında gelmesi sebebiyle 90.90 seviyelerinden hızlı bir şekilde 90.20 seviyesine geriledi. Veriler öncesinde 1.20 seviyelerinde yatay seyreden EURUSD paritesinde ise 1.21 psikolojik seviyesinin kırılmasıyla beraber alımlar hızlandı ve Amerika kapanışına doğru 1.2170 seviyelerinde bir önceki güne göre %0.86 primlenerek işlem gördü. Güne 1.3890 seviyesinden başlayan GBPUSD paritesi ise yine veriler sonrasında gelen alımlarla hızlı bir şekilde 1.39 seviyesinden 1.40 seviyesine yükseldi %0.81 değer kazandı.

Doların değer kaybıyla birlikte Spot Altın yükselişini hızlandırdı. Veriler öncesinde $1820 seviyelerinde seyreden Spot Altın, veriler sonrasında hızlı bir şekilde 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaşarak $1845 seviyelerine yükseldi ve ABD seansının son saatlerinde $1830 seviyesinde %0.80 primli işlem gördü. Spot Gümüş ise %0.37 değerlenerek $27.40 seviyelerinden alıcı buldu. LME metallerinde ise pozitif seyir hakimdi. Alüminyum %2.07, bakır %3.22 ve nikel %0.81 oranında değerlenerek günü sonlandırdı. Haziran vadeli WTI petrol, %0.29 değer kazanarak günü $64.90 seviyesinden kapatırken, Temmuz vadeli Brent petrol %0.28 yükselerek $68.28 seviyesinden alıcı buldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri