Yaşam

Tuzsuz zeytin

 

Hasat sonrasında toplanan tüm zeytinler öncellikle yıkanır. Bu işlem sırasında dallar, yapraklar, toz gibi tüm dış etkilerden arınması sağlanır. Ardından zeytinlerin, renk, irilik, çekirdek boyu, sıkmalık ve sofralık gibi kıstaslara göre sınıflandırılması ve ayrıştırılması işlemi gerçekleştirilir. Bu süreç aynı zamanda hangi teknikle zeytin üretilecekse, buna uygun zeytinlerin seçilmesi aşamasıdır. Farklı yöntemlere tabii tutularak elde edilen farklı zeytinlerin, lezzet ve nefaset açısından en üst seviyede kullanıcıya seçilebilmesi için, en uygun zeytinlerin seçilmesi önemlidir. Örneğin Tuzsuz zeytin yapımında kullanılan zeytinler, iri ve en olgun siyah zeytinlerdir. Buna göre seçilen zeytinler, farklı işlemlere tabii tutulmak üzere, ilgili araçlara sevk edilirler.

Tuzsuz Zeytin Nasıl Yapılıyor?

Zeytinlerin mayalanma ve acı sularını kaybettirme süreçlerinde, tuz en etkin şekilde kullanılan doğal maddelerden biridir. Geleneksel ve dünya genelinde kullanılan yöntemlerin pek çoğunda, tuz ile zeytin etkileşime geçirilir. Ancak bu durum uzun süreler boyunca zeytinlerin tuzla etkileşimde olmasına ve tuz oranlarının da yükselmesine de neden olur. Mayalanma süreci bitiminde, bu nedenle temiz su havuzlarında bekletilmeye başlanan zeytinler, istenilen tuz oranına ulaştığında çıkarılarak ambalajlanırlar. Bu oran, tuzlu, az tuzlu, normal ya da tuzsuz olarak 4 farklı sınıfa ayrılır. Buna göre, zeytinlerin su havuzunda bekleme süreleri de değişir. Bunun yanında hiç tuz kullanılmadan fırınlama gibi ilave işlemlerle yapılan tuzsuz zeytin türleri de bulunur.

Tuzsuz Zeytin Nasıl Kullanılır?

Genel alışkanlıkla tuzlu yada az tuzlu olmak üzere, belirli tuz oranlarına sahip zeytinlerin tüketilmesi, en sık karşılaşılan durumdur. Bununla birlikte, zeytinin kendisine özel ve benzersiz lezzeti ve nefaseti, tuzsuz olan zeytinlerde de geçerlidir. Eşsiz bir nefasete sahip iri ve en olgun siyah zeytinlerden üretilen tuzsuz zeytin, lezzet açısından diğer zeytin türlerinden farklı değildir. Bu anlamda kullanım alanı yine çok geniştir. Başta kahvaltılar olmak üzere, tüm öğünlerde tüketebileceğiniz benzersiz bir lezzet olan tuzsuz zeytinler, aynı zaman dengeli ve sağlıklı beslenmenize de çok büyük katkı sağlarlar. Tamamen doğal süreçlerden geçirilerek üretilen zeytinler, dalında sahip olduğu tüm zengin besin değerleri artmış bir şekilde sofralara ulaşır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri