Kültür Sanat

Sultan Melikşah kimdir?

Sultan Melikşah kimdir?

Tarih içerikli diziler, diğer dizilere göre seyircinin daha çok ilgisini çekmeyi başardı. Özellikle bu dizilerdeki karakterler gerçek hayatta yaşamış kişiler olduğundan dolayı insanlar bu kişilerin kim olduğunu merak etmekte. Peki, Sultan Melikşah kimdir ve zaman yaşamıştır?

TRT 1’de yayınlanan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Türk hükümdar Melikşah dönemi ve hayatı anlatılıyor. Dizinin hayranları, Sultan Melikşah’ın hayatını araştırmakta. İşte merak edilen haberin detayı…

Selçuklu Sultan Melikşah kimdir ve ne zaman yaşamıştır?

Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı Melikşah, 16 Ağustos 1055 yılında dünyaya gelmiştir. Çocukluğu İsfahan ve civarında geçmiştir. Melikşah’ın babası  Sultan Alparslan’dır. Melikşah, küçük yaşlarda gösterdiği kabiliyet ve cesaretiyle babasının dikkatini üzerine çekti. Babası Alparslan, Melikşah ile yakından ilgilendi. Sultan Melikşah henüz hükümdar olmadan  küçük yaşlarda babası ile Gürcistan seferine katıldı. Aynı yılda Karahanlılar Han’ının kızı Terken Hatun ile evlendirildi. Alparslan 1066 tarihinde Melikşah’ı veliaht tayin etti ve “ikta (veya timar)” olarak İsfahan ona şehri verdi.

Melikşah, 1071’de babası Alparslan ile Suriye’ye sefere çıktı. Babası Bizans İmparatoru Romen Diyojen’in Anadolu’da ilerleyişini durdurmak için Malazgirt Savaşını  yaptı. Melikşah bu sırada Suriye’de Halep’te kaldı. 1072’de yine babası Karahanlılara karşı bir sefer yapmakta iken onunla birlikteydi. Babası bu seferdeyken esir aldığı bir Karahanlı kale komutanı olan Yusuf Harzemi tarafından öldürüldü. Babasının ölümünün ardından Melikşah, Selçuklu ordusu başına geçti ve Sultanlığını ilan etti. Ama Kavurt Bey, Melikşah’ın Sultan olmasını kabul etmedi. Melikşah yanında Vezir Nizam-ül Mülk ile birlikte batıya İran içine yürüdü. Kavurt Bey’in ordusuyla 17 Nisan 1073’te Karaç yakınlarında sıkıştırarak “Karaç Muharebesi” ‘ne girişti. Melikşah ve ordusu galip geldi. Kavurt Bey idam edildi ve iki oğlunun gözlerine mil çekilip kör edildiler. Sultan Melikşah, Büyük Selçuklu Devletine altın çağını yaşatmıştır ve devlet en geniş sınırlarına ulaşmıştır. Sultan Melikşah daha 37 yaşında iken Hasan Sabbah’ın emrindeki Haşhaşiler tarafından öldürülür. Onun ölümüyle birlikte Selçuk devleti bir daha toparlanamamıştır. Ölümü üzerine Selçuklu’da taht kavgaları alevlenmiştir.. Tahta ilk olarak Melikşah’ın Terken’den olma 5 yaşındaki oğlu Mahmud çıkmıştır. Ancak Berkyaruk onu tanımamıştır. Melikşah’ın Zübey’de Hatun’dan olan büyük oğlu Melik Berkyaruk,  Nizamülmülk’ün de desteğiyle Melikşah’tan sonra tahta geçmiştir.

Melikşah’ın eşleri kimler?

Terken Hatun

Zübeyde Hatun

Taceddin Seferiyye Hatun

Melikşah’ın kaç çocuğu oldu?

Ahmed

Davud

Berkyaruk

Muhammed Tapar

Ahmed Sencer

  1. Mahmud

Tuğrul

Emir

Humar

Cevher Hatun

Mah Melek Hatun

Seyyide Hatun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri