Gündem

Sosyal mesafe ekmeğe talebi artırdı

8 binin üzerinde kişinin ölümüne yol açan koronavirüsün, Türkiye’de görülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, 81valiliğine ‘Koronavirüs Tedbirleri’ kapsamında 16 Mart Pazartesi günü, genelde gönderdi.

Genelge ile alınan önlemler kapsamında, sosyal hayatın kısıtlanması kararı alındı.

Bunun üzerine birçok iş yeri faaliyetini durdururken, özel işletmelerin çoğu da personelini evden çalışmaya yönlendirdi.

FIRINCILAR HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

Vatandaşların gerekmedikçe dışarı çıkmayıp, evde kalmaları siparişler artışınaoldu. Ekmek satışlarında da beklenmedik bir artış yaşandı. Dün ve önceki akşam marketlerde ekmek bulamayan vatandaşlar, fırınlardan stok yapmak için ihtiyaç fazlası ekmek aldı. Fırıncılar ise beklenmedik buhazırlıksız yakalandı.

“EKMEĞİ FIRINDAN ALIN, NE KADAR AZ EL DEĞERSE O KADAR İYİ”

Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, virüse karşı tüm fırınlarda çalışan personele eldiven ve maske takma zorunluluğu getirdiklerini ve sık sıkyaptıklarını söyledi. Ekmeğin fırından çıkıp market ve bakkallara ulaşana kadar çok uzun bir yolculuğu olduğunu, bu anlamda ekmeğe daha az temas olması için önerileri bulunduğunueden İnce, “Vatandaşlara ekmeklerini fırınlardan almalarını tavsiye ederim. Normal zamanlarda bakkallardan alanlarbir şey diyememekmek yıkanmadan yenen bir şey, o yüzden ne kadar az el değerse o kadar iyidir.” dedi.

TALEP YÜZDE 35 ARTTI

3 günyaşadıklarını ancak durumael attıklarını ve tüm fırıncılarda, 8’er saatlik iki vardiya halinde çalışma düzeni oluşturup ihtiyaca karşı önlem aldıklarını anlatan Başkan İnce, Antalya genelinde fırın işletmesi olarak ihtiyacın çok üzerinde olduklarını söyledi. Fırıncıların gece de açık olduğunu ve gelen talepleri karşıladığınıeden İnce, şöyle konuştu:

“İhtiyaç olursa 3’üncü vardiya da işleme alınır. Sokaklarımız Ramazan ayında olduğu gibi boş. Okullar tatil, işletmeler kapatıldı. İnsanlar da evden çıkmayıncaoranda ekmeğe talep oldu. Yüzde 35 yükseldi talep. Belki buyüzde 40’ları da görebilir. Bu sıkıntı değil de insanların 10 yıldır düşük kapasiteli çalışmaya alışmasından kaynaklandı. Ekmekmaddesinde de bir sıkıntı yok. Antalyamerkezinde günlük 1 milyon 250 bin ekmek üretiyoruz.”