Gündem

Sosyal medya sitelerinin yaoay zekası sınıfta kaldı

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle çeşitli önlemlerteknoloji şirketleri, çalışanların büyük bir kısmının evden çalışmasınaverdi.

Örneğin Facebook, Twitter ve YouTube bu hafta binlerce içerik moderatörünün eve gönderildiğini açıkladı. Ancak bu durum, platformdaki içerik kontrollerini tamamen bilgisayar vezekaların eline bıraktı.

Aslında bu yeni birdeğil. Geçtiğimiz yıllarda birçok sosyal medya sitesindeki kullanıcı paylaşımlarınızekaediyor ve zararlı gönderileri tespit ederek otomatik olarak sistemden kaldırıyordu.

YAPAY ZEKA KANDIRILDI

Ancak şirketlerin kullandığızeka, ABD başkanlık seçimleriolmak üzrre birçok konuda kandırıldı vehaberler platformlarda yayılmaya başladı. Bunun üzerine olaya el atan Facebook ve Twitter gibi platformlar, içerik kontrolü içinzeka kullanmaktan vazgeçti ve bu iş için binlerce insanı işe aldı.

KORONAVİRÜS NEDENİYLE YAPAY ZEKA YENİDEN DEVREDE

Koronavirüs nedeniyle binlerce sosyal medya çalışanının eve kapanması, içerik kontrolünün yenidenzekaya emanet edilmesineoldu. Ancak geçtiğimiz yıllardazekanın yaptığı hatalar yeniden tekrarlanmaya başladı.

FACEBOOK SINIFTA KALDI

Örneğin içerik kontrolunüzekaya devreden Facebook, geçtiğimiz günlerde koronavirüs ile ilgili yalan haberlerin yanında, güvenilir kaynaklardan gelen ve toplumu bilgilendiren doğru haberleri de otomatik olarak kaldırdı.

Ayrıcazekanın kontrolü ele alması nedeniyle, kötü niyetli kişiler yalan haberleri de kolaylıkla yaymaya başladı.

Uzmanlara göre bu durum, sosyal medya sitelerinin birkaç yıl geriye gitmesineoldu.

Instagram: @eshteknoloji

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri