Gündem

Saç Ektirme Nasıl Yapılır

Saç ekimi ameliyathane koşullarında ve yaklaşık olarak 4 kişilik bir ekip çalışması ile gerçekleştirilir.  Saç ekimi işleminde en önemli koşullardan biri sterilizasyon koşullarıdır. Bu koşullar yalnızca hastanede sağlanabilir.

Saç Ekiminin Birinci Aşaması

Saç ekimi işlemi yapılmadan önce hastanın ilk muayenesinde hastanın saç dökülme miktarı ve oranı saptanır. Hastanın fotoğrafları çekilir ve hastanın saçı 1 milimetre uzunluğunda kesilerek hasta anestezi için hazırlanır. Ardından lokal anestezi yapılır ve hasta acısız bir şekilde FUE saç ekim uygulamasına hazır hale getirilir.

Saç Ekiminde Aşama

Saç ekimi işlemlerinin tamamında donör bölge değişmemektedir. Ensenin biraz üstünde iki kulağın ortasındaki kısım donör olarak kullanılır.  Bu bölge saç dökülmeye dirençli bölgedir.  Bu bölgede mikro cerrahi uygulaması yapılarak medikal aletlerle saç köklerine özel bir solüsyon verilir.  Sonra bir süre bekletilir ve hastaya özel kullanılan Punch yardımıyla saç kökleri çıkartılır.  Yaklaşık olarak 5000 saç kökü çıkartılarak ekim gerçekleştirilir.

Saç Ekiminin Üçüncü Aşaması

Hastanın ilk muayene de çekilen fotoğrafları saç ekim işleminde kullanılır ve bu plana bağlı olarak saç ekimi gerçekleştirilir. Bu aşamada saç çizgisi ayarlanır ve saç köklerinin hangi açılarla ekileceği kararlaştırılır.

Saç Ekiminin Dördüncü Aşaması

Saç ekimin de dördüncü aşama ekimin yapılıp bittiği aşamadır. Bu aşamada saç çizgisi ayarlanmış sağa veya sola taranabilecek biçimde saç ekimi gerçekleştirilmiştir.

Saç Ekiminin Beşinci Aşaması

Ekimin beşinci aşamasında açılan kanallar ve toplanan saç greftleri açılan kanallara teker teker yerleştirilir.  Bu yerleştirme aşamasında hiçbir atlama ve hata olmaması gerekir.  Dolayısıyla bu aşama saç ekme işleminin en titiz ve dikkatli çalışılan aşamasıdır.

Saç Ekiminin Altıncı Aşaması

Saç ekim işlemi tamamlanmış olup bu aşamada saç çizgisi,  kafa derisi solüsyonlarla temizlenir ve saç ekimi işlemi tamamlanır.  Hastaya saç ekimi yapıldıktan sonraki uyması gereken öneriler yapılır ve bu iyileşme sürecinde kullanması gereken solüsyonlar kendisine anlatılır ve hasta taburcu edilir.

Saç Ekimi Uygulaması Hangi Durumlarda Yapılır?

Kaza ve yanık durumlarında oluşan saç kayıplarında, erkek tipi saç dökülmesi durumlarında,  doğuştan lokal saç kayıplarında,  herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişen enfeksiyon sonucu oluşan saç dökülmelerinde,  saçın aşırı sıkılması ve çekilmesi sonucu oluşan saç dökülmelerinde saç ekimi işlemi gerçekleştirilir.  Saç ekiminin yapılabilmesi için 22 yaşın altında olmamak koşuluyla her yaştan hastaya saç ekimi yapılmaktadır.

Saç Ekimi Gerçekleştirildikten Sonra Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi yapılan hastalarda başlangıçta kabuklanmalar oluşur. Bu nedenle günde bir kez başın yıkanması istenir. Yaklaşık olarak 10 gün içinde başlangıçta yara biçimde olan kabuklar dökülür. 15 gün sonra ise hastanın saç ektirdiği çok fazla anlaşılmaz. Ayrıca 15 gün ile 3 ay arasında geçen sürede saçlar dökülür.  Buna şok dökülme denir ve beklenen normal bir durumdur.  Ondan sonraki aşamada ise saç kökleri kafa derisine tutunur.  6 ay sonra saçların çıkması başlar ve 1 yıl sonra hasta gür saçlara kavuşur.

https://www.smilehairclinic.com/ ß Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.