Teknoloji

Rusça Türkçe çeviri

İnternet geliştikçe dünyada ülkeler ve kültürler arasındaki ayrılıklar azalıyor ve her geçen gün dünya insanları birbirleriyle daha çok yakınlaşmaktadır. Bu yakınlaşmanın önündeki en büyük engelin ise diller olduğu açıkça görülmektedir. Günümüzde bu yüzden artık 2 dil bile yeterli olmamakta, birçok insan 3, hatta 4 dil öğrenmek için çalışmaktadır. Kültürler arası diyaloglarda ve ticari konularda çeviri ihtiyacı da bu nedenle yüksek bir artış göstermektedir. Bununla birlikte hizmete sunulan çeviri programları gerekli ihtiyacı karşılayamamaktadır. Rusça Türkçe çeviri programları da diğer dil programları gibi çevirilerde yetersiz kalmaktadır.

 

Dünyada en önemli dillerin başında gelen Rusçanın Slav ailesine ait bir dil olması ve kullandığı alfabe, bu dilin öğrenilmesindeki ve çevirisinin yapılmasındaki en büyük zorluktur. Bu yüzden Rusça Türkçe çeviri yapmak isteyen herhangi birinin ilk yapması gereken şey, Rusça’nın alfabesini öğrenmek olacaktır. Kiril alfabesinden geliştirilmiş olan Rus alfabesi, toplamda 32 harften oluşur. Bu harflerin yazılışını öğrenmek oldukça kolaydır. Ancak harflerle ilgili bazı kurallar vardır. Bu kuralların öğrenilmesi, Rusça Türkçe çeviri konusunda başarılı olmak için gereklidir.

 

Rusçayla Türkçe dilleri iki farklı dil ailesine mensup oldukları için aralarında birçok farklılıklar vardır. En büyük farklılık ise alfabedir. Türkçe Latin alfabesini kullanırken, Rusçanın kullandığı alfabe Kiril alfabesidir. Bu iki dilin arasındaki benzerlikler ise oldukça azdır. Örneğin; Rusça’da kelimeler, Türkçe’de olduğu gibi neredeyse yazıldığı şekliyle okunmaktadır. Rusça’da Türkçe’den farklı olan bir konu ise vurgulardır. Bu vurguları göstermek için yazıda bazı işaretler kullanılmaktadır. Rusçanın Türkçeden birçok farklı yanı vardır. Örneğin Rusça’da kelimelerin cinsiyetleri vardır. Kelimelerin cinsiyetleri, erkek, dişi ve orta (nötr) olarak üçe ayrılır. Kelimenin cinsiyeti ise kelimenin en sonundaki harfine göre belirlenmektedir. Rusça Türkçe çeviri yaparken bu farklılıklara dikkat etmek gerekir. https://ceviricozumleri.com

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir