Gündem

Rfid Yazıcı

Rfid Yazıcı

 

Rfid yazıcı, Rfid etiketleri basmak için kullanılan bir üründür. Yazıcılar, ürettikleri bu akıllı etiketler sayesinde birçok sektörde kullanılmaktadır. Çok amaçlı kullanılan akıllı etiketler, bazen bir paket ya da ürün hakkında bilgi vermek için kullanılırken, bazen de hırsızlığa karşı güvenlik amaçlı alarm vermesi için kullanılmaktadır. Envanterin kontrol edilmesi amacıyla da kullanılan sistem, mağazalarda bilgi amaçlı olarak da kullanıldığı görülür.

 

Sistemden, taşıma talimatı ya da nakliye geçmişi hakkında bilgi vermesi, bilgilerin saklanması konusuna yönelik de faydalanılmaktadır. Rfid yazıcı, akıllı etiketler içine gömülen Rfid çipleri üstüne veri kaydetmek için özel tasarlanan bir yazıcı türüdür. Yazıcı, bilgileri çipe iletecek ve kodlayacak şekilde tasarlanmış bir RF kodlayıcıya sahiptir. Kodlama işlemi sonrasında sistem, işlemin doğru şekilde kodlanıp kodlanmadığına dair bilgileri kontrol etmektedir. Yazıcı, etikete hem barkod hem grafik hem de istenen diğer bilgileri ekleyerek etiketi yazdırma seçeneğine sahiptir.

 

Rfid Yazıcı Sınıflandırılması

Akıllı etiketlemede en önemli araçlardan biri de Rfid yazıcıdır. Bundan dolayı akıllı etiket kullanan her şirket için gerekli bir cihazdır. Üretimden lojistiğe kadar çok fazla kullanım alanına sahiptir. Rfid yazıcılar üçe ayrılır. Bunlar; endüstriyel, mobil ve masa üstü olarak sıralanırlar. Sınıflandırılması ise hem sağlamlık hem hareketlilik hem boyut hem de bant genişliğine göre yapılmaktadır. Her yazıcı sınıfının ayrı bir özelliği ön plana çıkmaktadır.

 

Endüstriyel temel tabanlı yazıcılar, çevre koşulları ve dış etkenlere karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Günde on bin tane Rfid etiket basma kapasiteleri bulunmaktadır. Mobil olarak adlandırılan çeşit, küçük ve hafif cihazlardır. Büyük çalışma ortamları ile depo gibi yerlerde kolayca taşınması amaçlanarak tasarlanmıştır. Boyut olarak küçük olmalarından dolayı basım kapasiteleri de çok azdır. Günlük olarak iki yüz ya da üzeri bir basım gerçekleştirebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.