istanbul masöz ankara masöz
Teknoloji

Redüktör

 

Genelde araçların içinde sıkça görebileceğiniz Redüktör dişlilerin bulunduğu kapalı bir sistemdir. İngilizce reducer kelimesinden gelmektedir. Bu kapalı sistemi anlatmak için dişliler kutusu diyebiliriz. Mekanik, hidrolik ve elektrik sistemleri gibi birçok sistemin içinde yer alır. Bu kapalı sistem büyük torklar üretmede yardımcı olur. Bu özelliğiyle büyük ve ağır cisimlerin hareket ettirmesi için yüksek güçler gerektiğinde sıklıkla Redüktör takılı sistemler kullanılır. Ayrıca elektrik motorlarında bulunan çıkışlardan düşük güç almayı da sağlar.

Redüktörler miller arasında ki akışı ve bu akıştan doğan gücü iletmekte kullanılabilmektedir. Tek yönlü bir akışa sahip değildir. Akış istenildiği gibi bu kapalı sistemle yönlendirilebilir. Bu durumda itme çekme gibi farklı yönlü hareketleri kolayca yapabilmeye imkân verir. Küçük bir hareketin çok daha büyük etkileri olması için redüktörlerden yararlanılır. Az enerji ile çok iş yapmakta Redüktörler kullanılmaktadır. Dönme hızı farklı motorların birbirinden bağımsız şekilde çalışmasını da sağlamaktadır. Özellikle profesyonel düzeyde hizmet sunan redüktörler sayesinde yüksek seviyede güçlerin ortaya çıkması da mümkün olmaktadır.

Şerit Testere

Ahşap, metal gibi malzemelerin kesimi ve şekillendirilmesinde kullanılan şerit testere birçok farklı modele sahiptir. Bazıları kendi kaidesine sahipken, masanın üzerine sabitleyip kullanabileceğiniz modelleri de bulunmaktadır. Masaüstü modeller bu testereyi hobi amaçlı kullananlar için oldukça uygundur. İşiniz bittiği zaman uygun bir yere kaldırıp yer kaplamamasını sağlayabilirsiniz. Pedalla ve düğmeyle çalışan çeşitleri de bulunmaktadır. Güvenlik açısından pedalla çalışan modeller daha tercih edilmesidir. Herhangi bir aksilikte ayağınızı çektiğiniz anda durur. Bu noktada model tercihini özenli bir şekilde yapmak gerekmektedir.

Kendinize bir şerit testere almadan önce dikkat etmeniz gereken ilk husus kullanım amacınıza göre testere bıçağını seçmek olmalıdır. Artarda keseceğiniz ürünün muhteviyatına, hangi amaçla kullanacağınıza göre bir bıçak seçmeniz elzemdir. İnç başına farklı dişli sayıları düşen, 6 milimetreden 80 milimetreye kadar uzanan oldukça fazla çeşit bıçak bulunmaktadır. Küçük bıçaklar daha kıvrımlı kesimler için uygunken, artarda ve düz kesimler içinse kalın testere bıçakları kullanmak daha iyi bir sonuç verecektir.  Şerit testereler farklı model ve tarzda üretimi yapılan yeni nesil teknolojilerle desteklenen ürünlerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.