Gündem

Rahim Filmi Çekimi Nasıl Yapılır 

Rahim Filmi Çekimi Nasıl Yapılır 

Rahim filmi ile cihazdan insan vücuduna gönderilen radyo sinyalleri ile manyetik alan oluşturulur, insan vücudundaki hidrojen atomlarının sinyalleri cihaza geri dönüşleri sayesinde insan vücudunun kemik yapısı, kas ve iskelet sistemi, sinir sistemi, dokuların, tüm vücudun ayrıntılı görüntülerinin çekimleri yapılır. MR çekimi, hastalığın teşhis edilmesine yardımcı olur ve teşhisten sonra yapılan tedavi sürecinin takibi için kullanılmaktadır. Çekimi yapılacak organın türüne ve alana göre 15 dakika ile 90 dakika içerisinde çekim işlemi tamamlanmaktadır.

İnsan vücudunun tüm organlarının detaylı görüntülenmesine olanak sağlayan bu cihaz ile hastalıkların teşhisi kolaylaşmaktadır. Görüntülenecek organa göre birçok emar çekimi yapılabilmektedir. Yapılan emar türleri; beyin emarı, meme emarı, tüm vücut emarı, kas ve iskelet sistemi emarı gibi tüm vücudun ayrıntılı görüntülemesi yapılabilmektedir. Hastalık teşhisinde ya da teşhisten sonra tedavi sürecinin sonuçlarını inceleyebilmek için yapılan emar çekimleri, bazı organlar için yapılan ultrason fiyatları ya da mamografi çekimlerine ilave olarak da yapılabilmektedir.

Rahim Filmi Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir

Emar çekimi sırasında radyo sinyalleri gönderilir ve kuvvetli bir manyetik alan oluşturulur. Emar çekimi yapılmadan önce doktorun tavsiyesine göre yeme-içmeye izinde verilebilir, kısıtlanabilir. Bazı organların çekiminde ise su içilmesi önerilmektedir. Çekim sırasında insan vücudunun zarar görmemesi için ve manyetik alandan dolayı yaralanmalara sebebiyet vermemesi için çekimden önce varsa takılar ve metalik her türlü eşya çıkarılmalıdır. Rahim filmi çekimi son derece önemlidir.

Emar çekim gününde ise rahat ve bol elbiseler giyilmelidir. Bazen duruma göre önlük giydirilerek çekim yapılabilmektedir. Bu durumda ise elbiseler üzerinde manyetik alandan etkilenebilecek metalik kısımlar içeren elbise giyilmemelidir. Emar çekimi sırasında raylı bir mekanizma üzerine uzanan kişi, cihazın iç bölgesine hareket ettirilir ve burada sabitlenir. Bu yüzden kapalı alan fobisi, korkusu olanlara yatıştırıcı verilebilmektedir ya da bu durumdan psikolojik olarak olumsuz etkilenebileceklere açık emar fiyatları önerilmektedir. Herhangi bir nedenle vücudunda kalıcı metal protez olan kişilere kesinlikle emar çekimi yapılamamaktadır. Çünkü emar çekimi sırasında güçlü manyetik alan oluştuğundan ve bu metal protezleri kendisine çekeceğinden kişide yaralanmalara sebebiyet vermesi riski yüksektir.

Rahim Filmi İşlemleri

Emar (MR) çekimi sırasında manyetik alanın verebileceği zararlardan etkilenmemek için metal kalıntılar içeren peruklar, işitme cihazları, protez dişler, her türlü takı (küpe, bilezik, kolye vb.), saat gibi malzemeler çıkarılmak zorundadır. Çekilen görüntülerin net olabilmesi için MR cihazının içinde sabit durulmalıdır. Görüntüsü çekilecek bölgeye göre yönlendirmeler yapılarak farklı pozisyonlar (sağ yana, sol yana, sırtüstü yatma gibi) aldırılır. Emar çekimi her organ için ayrı olmak üzere ilave işlemler yapılarak yapılmaktadır. Örneğin damar görüntüleri ayrıntılı incelenmesi gerektiğinde bazen kontrast boya enjeksiyonu yapılabilmektedir ya da rahim kanseri olan bir bayanın rahim filmi fiyatları çekilmek isteniyorsa bunun için gerekli şartlar hazırlanarak emar çekimi yapılmaktadır.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri