Gündem

Patent Nasıl Alınır?

Patent Nasıl Alınır?

Buluş sahibi olmak önemli bir ayrıcalıktır. Fakat, buluş sahibi olan kişi ve kurumların söz konusu buluşun tüm haklarını ellerinde bulundurmaları gereklidir. Söz konusu buluşu korumak adına buluşun patentinin alınması gereklidir. Birçok kişi ve kurumun aklında patent nasıl alınır sorusu yer alır.

Patent Nedir?

Her şeyden önce, patentin bir belge olduğunu ifade edebiliriz. Herhangi bir buluşun ticari ve hukuki haklarının koruma altına alınmasını sağlayan bir belge olarak tanımlanabilir. Patent; tıpkı marka tescil belgesi gibi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilir. Bir başka deyişle, patent nasıl alınır diye düşünenlerin başvuru yapacakları adres Türk Patent ve Marka Kurumu olacaktır. Patent; buluş sahibine söz konusu buluşu üretme ve pazarlama hakkını tanır. Ayrıca, buluşun kopyalanması ve satılması da yine patent belgesinin vermiş olduğu haklar arasında yer alır. Patent nasıl alınır diye düşünenlere üç farklı patent belgesinin olduğundan bahsetmek gerekir.

  • İncelemeli patent: Patente konu olan buluşun özgün olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılır. Ayrıca, geçerliliği yirmi yıldır.
  • İncelemesiz patent: Buluşun özgünlüğü araştırılır. Fakat, incelemeli patente kıyasla daha az detay barındıran bir inceleme söz konusudur. Buna ek olarak, geçerlilik süresi yalnızca on yıldır. Ayrıca, istenildiği takdirde incelemesiz patentin ilerleyen yıllarda incelemeli patente dönüştürülmesi söz konusu olabilir.
  • Faydalı model: Patent ile benzer özelliklere sahiptir. Bilhassa sanayi faaliyetlerine uygulanabilen buluşların koruma altına alınması adına sunulur. Ancak, patente kıyasla çok daha hızlı ve kolay bir şekilde verildiği ifade edilebilir. Daha az masraflı olması da ciddi bir avantajdır.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent nasıl alınır diye düşünenler için söz konusu süreci basit bir şekilde özetleyebiliriz:

  • Her şeyden önce, buluş sahibi kişi ya da şirketin Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapması gereklidir.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu; başvurunun ardından söz konusu buluş hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapar. Buluşun çeşidi ve nitelikleri dikkate alınır.
  • Patent belgesinin verilmesi kısa sürmez. Onay aşamasında işin içerisine uzmanlar dahil olur.
  • Patente konu olan buluşun birtakım özelliklere sahip olması gerekir. Her şeyden önce, yüzde yüz özgün olmalıdır. Buna ek olarak, sıradan bir buluş olmamalıdır. Sektörde faaliyet gösteren sıradan birinin üretebileceği kadar basit bir buluş olmaması son derece önemlidir. Bir başka deyişle, ayırt edici özelliği bulunmalıdır.
  • Türk Patent Enstitüsü; yapılan başvuruyu yukarıdaki kriterleri dikkate alarak değerlendirir. Ardından, herhangi bir sorun görmediği takdirde başvuruyu onaylar. Başvuru sahibine patent belgesi verilir.

Patent nasıl alınır diye düşünenlerin aklındaki bir diğer husus ise başvuru sürecinde gerekli olan evraklardır. Patent başvuru formu, buluşu kısaca anlatan özet, tarifname, teknik resimler, istemler, vekaletname gibi belgelere ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra, başka belgelerin istenmesine de rastlanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri