Gündem

Ofiste koronavirüse karşı alınacak önlemler

Türkiye’de koronavirüs vakasının görülmesinin ardından birçok kentte çeşitli önlemler alınırken,çalışanlarının aklına ise kendilerini nasıl koruyacağı sorusu takıldı.

Ege Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Temel Tıp Bilimleri Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Selda Erensoy, virüslerden korunmak için alınacak önlemleri anlattı.

“ORTAK ALANLARI DEZENFEKTANLARLA SİLMELİYİZ”

Ofislerin ortak çalışılan alanlar olduğunu, bu nedenle önlem alınmasının gerektiğini belirten Prof. Dr. Selda Erensoy, alınacak önlemleri ise şu sözlerle anlattı:

“Bu bir enfeksiyon hastalığı, bir mikrop. Solunum damlacıklarıyla bulaşıyor. Öncelikle hastalık kuşkusu olan kişilerin damlacıklarının bize bulaşmasını engellemeye çalışacağız. Bunun için neler yapacağız. Bütün ortak kullandığımız alanlar başta masa olmak üzere temizliğine dikkat etmek gerekli. Uygun dezenfektanlarla, alkol bazlı da olabilir; silerek temizlemek gerekiyor. Gözlük gibi kişisel eşyalarımız da önemli. Takıyoruz, çıkarıyoruz, burnumuza koyuyoruz. Bunların da temizliği önemli. Günde 2minimun olmak kaydıyla kullanımın yoğunluğuna göre bu temizliği artırarak daha dayapabiliriz.”

BİLGİSAYAR, KLAVYE, MOUSE VE ÖZELLİKLE TELEFONA DİKKAT

Ofiste kullanılan tüm malzemelerin temizlenmesi gerektiğine değinen Erensoy, “Ayrıca kullandığımız kalemler. Kalemlerin de silinmesi önemli. Bunun dışında bilgisayarımız, klavyemiz, mause ve özellikle telefona dikkat edelim. Çünkü telefonu başkaları da kullanabilir. Ofiste özellikle ortak kullanılan telefonlar var. Bunları da dezenfektanlarla, alkolle temizlemek gerekiyor. Çünkü ahizeyi doğrudan solunum alanımıza değdirmiş oluyoruz. Ahizeninşekilde temizlenmesi önemli. Cep telefonuna da dikkat çekebiliriz. Çünkü sürekli kullanıyoruz. Cep telefonlarını de sağa sola koyduğumuz için riski araçlardan biri.” dedi.

“EN AZ 1 METRE MESAFELİ OTURMALIYIZ”

El temizliği konusunda da açıklama yapan Erensoy, sözlerine şöyle devam etti;

“Ellerimizin temizliği konusunda ise sabunlu suda iyice yıkamamız gerekli. Ayrıca tırnak temizliği önemli. Bilekten itibaren ellerimizi yıkamamız gerekli. Ellerimizolduğudahagüvendeyiz. El hijyeni ardından solunum hijyeni önemli. Hapşırma veya öksürme durumda ağzımızı kapatıp, mutlakabir peçede kullanıp, çöp kutusuna atmamız ve elimizi yıkamamız gerekiyor. Sosyalde çok önemli. En az 1 metre mesafeli oturmalıyız. Ortamın havalandırması önemli bir konu.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri