istanbul masöz ankara masöz
Gündem

NASA, Ay kraterinde dev bir radyo teleskobu kurmayı düşünüyor

Çin’in Guizhou kentinde bulunan 500 metrelik çapa sahip Diyafram Küresel Radyo Teleskobu (FAST), 5 yıl süren yapım aşamasının ardından 2016’da test edilmiş ve bu yılın başlarında kullanıma açılmıştı.

Uzayda yaşam araştırmalarına yönelik çalışmalara katkıda bulunacağıedilen dev radyo teleskobu, “Çin’in gökyüzündeki gözü” olarak adlandırılıyor.

Normal hacminin dört katı kadar genişleyebilen teleskop, aynı zamanda uzayla ilgili araştırma yapan bütüninsanlarının da erişimine açık.

NASA, ÇİN’DEKİ TELESKOBUN BİR BENZERİNİ AY’DA KURMAK İSTİYOR

NASA, Ay’ıntarafında bulunna dev bir kratere, 1 kilometre uzunluğunda dev bir radyo teleskobu kurmayı düşünüyor. Bu teleskop, Çin’deki radyo teleskobundan yaklaşık 2 kat daha büyük olacak ve tahmin edebileceğiniz gibi yapılması epeyolacak.

Projeyi öneren NASA Jet Propulsion Laboratuvarı’nda çalışan robotik teknoloji uzmanı Saptarshi Bandyopadhyay, “Ay’ıntarafındaki bir Ay kraterinin içinde ultra uzun dalga boylu radyo teleskopu inşa etmenin fizibilitesini araştırmayı NASA’ya önderdik. Eğer proje gerçekleşirse, Güneş sistemindeki en büyük radyo teleskobu olacak.” dedi.

Ay’da kurulması düşünülen dev radyo teleskobu, evreni gözlemleyerek heyecan verici yeni buluşlara imza atabilir. Bilim insanları, bu dev teleskobu Ay’da inşa etmek içinaraçlarını nasıl kullanabileceklerini araştırıyor.

Saptarshi Bandyopadhyay, ‘‘İlk görevimiz, projenin fizibilitesini incelemek ve en büyük teknik zorlukları ele almak olacak. Ayrıca teleskobun tasarımına ve Ay’dabir krater bulmaya odaklanacağız.” ifadelerini kullandı.

Instagram: @eshteknoloji