Gündem

Lufthansa: Devlet yardımı olmadan ayakta kalmak zor

Alman hava yolu firması Lufthansa’nın Üst Yöneticisi Carsten Spohr, koronavirüs salgınının uzun süre devam etmesi halinde hava yolu taşımacılığı sektörünün devlet yardımı olmadan hayatta kalamayabileceğini bildirdi.

Spohr, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs salgınının yayılmasının tüm küresel ekonomiyi ve Lufthansa’yı, benzeri görülmemiş bir olağanüstüdurumuna düşürdüğünü belirtti.

“OLAĞAN DIŞI DURUMA KARŞI KOYMALIYIZ”

Hiç kimsenin salgının yol açtığı sonuçları bugünden öngöremeyeceğini kaydeden Spohr, “Bu olağan dışı duruma,vede acı veren önlemlerle karşı koymak zorundayız.” ifadesini kullandı.

Hava yollarının kendi ülkelerine karşı özel sorumluluğu olduğunu vurgulayan Spohr, Almanlarıdışından getirmek için planlanan yardım uçuşlarına mümkün olduğunca katkı sağladıklarını aktardı.

“DEVLET YARDIMI OLMADAN HAYATTA KALAMAYIZ”

Spohr, “Bunaolarak (yardım uçuşları), binlerce şirketin tedarik zincirlerinin askıya uğramaması için hava kargo taşımacılığındakapasiteyi harekete geçirerek elimizden geleni yapıyoruz. Salgının uzun süre devam etmesi halinde hava yolu sektörü büyük ihtimalle devlet yardımı olmadan hayatta kalamayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

ÜST YÖNETİMİN MAAŞINDAN KESİNTİ

Öte yandan, koronavirüs salgınından dolayı büyük kapasite azaltımına giden şirket, çalışanları için kısa süreli çalışmayı başlatırken, yatırımcılarına temettü ödemesini de askıya aldı.

Koronavirüsün şirketin karlılığı üzerindeki etkisini tahmin etmenin imkansız olduğunu vurgulayan Lufthansa, üst yönetimin maaşından yüzde 20 kesinti yapacak.

Swiss International, Austrian Airlines ve Brussels Airlines’ın da sahibi olan Lufthansa, koronavirüs salgını nedeniyledışında mahsur kalan Alman vatandaşlarını ülkeye getirmek için bugüne kadar 140 yardım uçuşu gerçekleştirdiğini duyurdu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri