Gündem

Kuşak Yol ülkelerine yatırım, 5 ayda yüzde 13.8 arttı

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, bu yıl ocak-mayıs ayları arasında Çin’in yurt dışında gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yatırımı 280,62 milyar yuan olarak kaydedildi.

Kuşak ve Yol üzerindeki ülkelerde yeni imzalanan proje sözleşmelerinin değeri 46,49 milyar dolar ve tamamlanan ciro 30,8 milyar dolar olup, yeni imzalanan toplam sözleşmelerin değeri ve tamamlanan toplam cironun yüzde 55,5’ini ve yüzde 58,5’ini oluşturdu.

Yatırım akışı açısından bakıldığında, ocak-mayıs döneminde imalat sanayine doğrudan yabancı yatırım yıllık yüzde 11,8 artışla 7,2 milyar, bilgi iletim endüstrisine akış 3,51 milyar dolar oldu. Yerli yatırımcıların bileşimi açısından, yerel işletmelerin finansal olmayan doğrudan yatırımları 32,75 milyar dolar olup, aynı dönemde toplam yabancı yatırımın yüzde 75,7’ini oluşturdu.

Ocak ayından mayıs ayına kadar Çin’in yurt dışı taahhütlü mühendislik projeleri altyapı alanında yoğunlaşmış ve yeni imzalanan ulaşım, endüstriyel inşaat ve su koruma inşaat projelerinin değeri hızla arttı. Bunlar arasında yeni imzalanan ulaştırma projelerinin sözleşme değeri ve tamamlanan cirosu sırasıyla yüzde 37 ve yüzde 11,8 arttı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri