Gündem

Küresel piyasalar güne nötr risk iştahıyla başlıyor

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

Tarım dışı istihdam verisinin izleneceği kritik haftada küresel piyasalar güne nötr risk iştahıyla başlıyor. ABD vadelileri yatay bir görüntü sergilerlerken, Asya’da karışık bir görüntü var. Pariteler de dar bir aralıkta yönsüz bir görüntü çizmekteler. Bu hafta ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdamı, Fed yetkililerinin konuşmalarını ve PMI rakamlarını vs. gölgede bırakabilecek bir veri. Güçlü mart verilerinin ardından daha yumuşak gelen nisan verileri sonrasında, mayıs ayındaki istihdam rakamları piyasada fiyatlamaları değiştirilebilir. Her ne kadar olası iyi bir veri büyüme için pozitif olsa da halihazırda Fed’in geçici enflasyon vurgusuna kuşkuyla bakan piyasa tapering beklentilerini öne çekebilir ki böyle bir senaryoda Dolar güçlenmesi ve akabinde risk iştahında bozulma görülebilir. Bu kapsamda, tarım dışı istihdam verisi öncesinde piyasadaki olası iyimserlik temkinli modda olabilir. Yurtiçinde ise perşembe günkü enflasyon rakamı öne çıkmakta. Yıllık enflasyonun %17’lerde kalması bekleniyor. Bugün ise ilk çeyrek büyüme verisi takip edilecekken, verinin piyasa etkisi sınırlı kalabilir. Ayrıca, bugün Kabine toplantısı var. Kabine’den kademeli normalleşme adımları sonrasında çeşitli sınırlamaların kalkması bekleniyor. TL’deki kırılgan görüntüye karşın, BIST100 endeksi Kabine öncesinde artı bölgede seyretmek isteyebilir. Bugün ABD ve İngiltere’de piyasalar kapalı olacak.
 


     

MAKROEKONOMİ

    

ABD’de enflasyondaki artışa işaret eden veriye karşılık Wall Street, cuma günü yatay bir görünümünde kapanırken, bugün Asya borsalarında Çin resmi imalat PMI verisinin yansımaları izleniyor. Çin’de imalat sektöründe büyümenin sınırlı yavaşladığı görülüyor (imalat PMI, 51,1’den 51’e geriledi). Alt kalemler bazında incelediğinde yeni ihracat siparişleri daralma bölgesine geçerken, girdi maliyetleri de 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarak enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret etti. İmalat dışı PMI verisi (inşaat + hizmet sektörü) ise 55,2 seviyesine yükselerek sektördeki büyümenin hızlandığına işaret etti.

ABD piyasaları Anma Günü tatili ve İngiltere piyasaları Mayıs Resmi Tatili nedeniyle bugün kapalı olacak. OECD bugün Ekonomik Görünüm Raporu’nu paylaşacak. OPEC+ toplantısı, ABD istihdam verileri, küresel PMI verilerinin nihai seviyeleri ve Fed Başkanı da dahil olmak üzere Fed yetkililerinin konuşmaları haftanın öne çıkan gelişmeleri.               

Küresel imalat sektörünün gücünü koruması yurt içinde ihracatın güçlü görünümünü sürdürmesine yardımcı oluyor ve nisan ayında ihracat aylık %1 azalışa karşılık baz etkisiyle yıllık %109 artarak geçen ayki rekor seviyesine yakın seyretti ve 18,8 milyar USD gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış veride ise aylık %3,5 artış sonucu rekor bir ihracat görüyoruz. Salgın kaynaklı baz etkisinin de katkısıyla mayıs ayında da yıllık ihracatta belirgin artış göreceğiz. Bu arada hükümet yetkililerinin bu yıl geneli için 200 milyar USD ihracata ulaşabileceğimizi değerlendirdiklerini görüyoruz ki ilk 4 ayda gerçekleşen ihracatımız 69 milyar USD olduğunu da dikkate alınca bu hedefin ulaşılabilir olduğunu görüyoruz.

İthalat, mart ayında tarihi yüksek seviyelere yakın gerçekleşmişti, nisan ayında ise hız kesmeye başladı ancak yüksek seviyelerini korumaya devam etti. Aylık %7,5 azalan ithalat baz etkisiyle yıllık %61 arttı ve 21,8 milyar USD gerçekleşti. İç talepteki görünümün seyri için izlediğimiz enerji ve altın hariç ithalat, aylık %7 azalışla iç talebin hız kesmeye başladığını gösterdi. Geçen sene dolarizasyonla birlikte artış kaydeden altın ithalatı, son 2 ayda tarihsel ortalamasının altında seyrediyor. Petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü seyirle birlikte enerji ithalatında kısmi yükseliş sürüyor.

Böylece dış ticaret açığı nisan ayında 3,1 milyar USD ile geçen seneki 4,6 milyar USD’nin altında gerçekleşti. Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı 0,4 milyar USD oldu. 12 aylık kümülatif dış ticaret açığı hafif düşerek 46,4 milyar USD, GSYH oranı da %6,5 gerçekleşti.


  Kaynak: TÜİK.

Bu haftanın veri gündemine bakıldığında,

ABD’de bu hafta mayıs ayına ilişkin istihdam ve nihai PMI verileri ve Fed yetkililerinin konuşmaları izlenecek. Perşembe günü mayıs ayı ADP özel sektör istihdamı ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve cuma günü ise tarım dışı istihdam verileri takip edilecek. Nisan ayında ADP özel sektör istihdamı beklentilerin altında kalsa da 742 bin kişi artarak son 7 ayın en yükseğini görmüştü fakat tarım dışı istihdam 266 bin kişi artmış ve 1 milyon civarındaki beklentilerin oldukça altında kalarak hayal kırıklığı yaratmıştı. Özellikle tarım dışı istihdam ekonomik toparlanmaya ilişkin şüphe uyandırsa da bir faktörün de firmaların işçi bulamaması olduğu da konuşulmuştu. Neticede beklenti, mayıs ayında ADP özel sektör istihdamının 690 bin, tarım dışı istihdamın ise 678 bin artarak istihdam koşullarının daha iyi bir görünüm çizmesi yönünde. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları da mayıs ayı boyunca düşme trendindeydi. Son açıklanan verilere göre işsizlik maaşı başvuruları, salgın sonrası en düşük rakamları görmeye devam etmekte. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları salgın sonrası en düşük rakam olan 406 bin kişiye geriledi. Yarın ise mayıs ayına ilişkin nihai IHS Markit imalat PMI ve ISM imalat PMI ve perşembe günü ise nihai hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI verileri izlenecek. Öncü verilere göre, aşılama sürecindeki ilerleme ve devasa teşvik paketleri hizmet sektöründeki ivmelenmeyi artırdı. Hizmet PMI 64,7’den 70,1’e yükselirken, imalat PMI ise 61,5’e yükselmişti. Özellikle raporlarda tedarik zincirindeki sıkıntılarla fiyat baskılarına yönelik işaretler alınmıştı. Çarşamba ve perşembe günü ise yoğun olarak Fed yetkililerinin konuşmaları bulunmakta. Özellikle enflasyondaki yükselişe ve varlık alımlarına yönelik mesajları takip edilecektir. Ayrıca yarın mayıs ayına ilişkin Dallas Fed imalat sanayi aktivite endeksi, çarşamba günü Bej Kitap ve cuma günü ise nisan ayı fabrika siparişleri izlenecek. 

Avrupa tarafında ise 10 Haziran’daki ECB toplantısı öncesi bugün Almanya’nın mayıs ayına ilişkin tüketici enflasyonu verileri, salı günü ise Euro Bölgesi’ne ilişkin öncü TÜFE verileri takip edilecek. Almanya’da da TÜFE nisan ayında özellikle enerji fiyatlarındaki belirgin artış, geçici KDV indiriminin sona ermesi ve baz etkisinin de katkısıyla aylık %0,7, yıllık ise %2 yükselmişti. Euro Bölgesi tarafında da görünüm benzerdi. Nisan ayında enerji fiyatlarındaki artış TÜFE’nin yıllık %1,6’ya çıkmasına katkı sunmuştu. Nisan ayında çekirdek enflasyon tarafında ise düşüş görülmüştü fakat ekonomilerdeki normalleşme adımları ile özellikle önümüzdeki dönemde hizmet tarafındaki fiyatların artmasıyla ve arz kısıtlarının fiyatlara yansımasıyla enflasyonda artış görülebilir. Bu ay ise beklenti yıllık enflasyonun baz etkisinin de katkısıyla %1,6’dan %1,9’a yükselmesi yönünde. Yarın ise mayıs ayına ilişkin nihai imalat PMI ve perşembe günü ise hizmet PMI takip edilecek. Öncü verilere göre kısıtlamaların gevşetilmesi ile hizmet PMI 50,5’ten 55,1’e gelirken, imalat PMI 62,8 açıklanarak güçlü görünümünü sürdürmüştü. En büyük ticaret ortaklarımızdan Almanya’da imalat PMI 66,2’den 64’e gerilerken, hizmet PMI 52,8’e yükseldi. İngiltere’de kısıtlamaların gevşetilmesi ve aşılama süreci ile imalat PMI 60,9’dan 66,1’e, hizmet PMI ise 61’den 61,8’e yükselmişti. Ayrıca salı günü Almanya’ya ilişkin nisan ayı ve cuma günü ise bölge geneline ilişkin perakende satışlar verileri izlenecek.

Asya tarafında ise salı günü mayıs ayına ilişkin Japonya ve Çin’in imalat PMI, Güney Kore’nin dış ticaret verileri önemli olacaktır. Yarın Güney Kore’nin mayıs ayına ilişkin dış ticaret verilerinden küresel ticaretin durumuna ilişkin ipucu aranacaktır. Beklenti geçen sene kapanmanın yarattığı baz etkisinin de katkısıyla ihracatın yıllık %49 artması yönünde. İhracatta mayıs ayına ilişkin 20 günlük veriler küresel talebin güçlü seyrettiğini göstermişti. Çin’in Caixin imalat PMI verisinin ise güçlü dış talebin devamı ile sınırlı da olsa yükselmesi beklenmekte. Japonya’da öncü PMI verileri, fiyat baskılarının deflasyonist yönde olduğunu göstermiş ve ülkede artan vaka sayıları sonucu sıkılaştırılan önlemlerle imalat PMI ve hizmet PMI gerilemişti. Dikkat çekici olarak Japonya’da aşılama seviyesinin diğer gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kaldığı görülmekte. Salı günü ise Avustralya Merkez Bankası toplantısı bulunmakta, herhangi bir politika değişikliğine gidilmesi beklenmiyor. Temmuz ayındaki toplantıda varlık alımı ile değişiklikler olabilir.

Yurt içinde bugün 1.çeyreğe ilişkin büyüme verileri ve önümüzdeki 3 aya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı iç borçlanma stratejisi, yarın mayıs ayı ISO imalat PMI, perşembe günü mayıs ayı enflasyon ve cuma günü ise mayıs ayı reel efektif döviz kuru izlenecek. Çarşamba günü TCMB’nin yatırımcı toplantısı ile haftanın son günü ise Moody’s’in Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesi takip edilecek.

2020 yılında Türkiye ekonomisi tüketim, yatırım ve stokların katkısıyla yıllık %1,8 büyümüştü. Geçen sene son çeyrekte büyüme bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %5,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Bugün ise Türkiye’nin ilk çeyrekte % kaç büyüdüğünü göreceğiz. Sanayi üretimi, ihracat ve tüketime dair diğer öncü göstergeler yılın ilk çeyreğinde büyüme trendinin devam ettiğini göstermekte. Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ilk çeyrek büyümesinin %6 civarında olabileceğini belirtirken, çeşitli anketlerde bu seviyenin üstünü işaret eden rakamların da olduğunu görüyoruz. Neticede beklentiler genel olarak geçen senenin son çeyreğine göre büyümenin iç ve dış talebin katkısıyla güçlendiği yönünde ağırlık kazanmakta. Öncü göstergelerinin de işaret ettiği üzere 2.çeyrekte ise finansal koşullardaki sıkılaşmanın ve kapanmanın etkisi ile ekonomide kısmi yavaşlama görebiliriz. Çeyreksel bazda büyümede yavaşlama ikinci çeyrekte ön plana çıkabilecekken, yıllık bazda ise baz etkisinin katkısıyla çift haneli büyüme görmemiz yüksek ihtimal.

Nisan ayında İSO imalat PMI endeksi 52,6’dan 50,4’e gerileyerek ılımlı büyümeye işaret etmişti. Raporda vaka sayılarındaki artışın imalat sanayini etkilediği ve bu nedenle üretim ve yeni siparişlerde yavaşlama olduğu ve istihdamdaki artışın ise devam ettiği, ayrıca siparişlerin azalmasına rağmen küresel talepteki artışla ihracat siparişlerinin arttığı, birikmiş işlerin azaldığı, girdi maliyetlerinde ise döviz kuru gelişmeleri, ham madde fiyatlarındaki artış ve arz eksikleri nedeniyle keskin bir artışın olduğu belirtilmekteydi. Girdi maliyetlerindeki yükselişin ise satış fiyatlarına yansıtıldığı vurgulanmaktaydı. Geçen hafta açıklanan mayıs ayı reel kesim güven endeksi düşüş kaydetmişti fakat iyimserlik eşik seviyesinin üzerinde kaldı, kapasite kullanım oranı da kısmi düşüş kaydetti. Bu bilgilerin ışığında mayıs ayı imalat PMI verisinin eşik seviye olan 50’ye yakın gerçekleşmesini beklemekteyiz.

Nisan ayında TÜFE aylık bazda %1,68 artmış ve yıllık TÜFE ise %17,14’e yükselerek Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye gelmişti. ÜFE’de aylık %4,34 artışla yıllık ÜFE, %35,2 ile son 29 ayın en yüksek seviyesine gelmişti. Çekirdek enflasyon olarak izlenen C endeksi, kur gelişmeleriyle aylık %1,82 artış sonucu yıllık %17,77 ile Şubat 2019’dan bu yana en yüksek seviyesinde gelmişti. Foreks Anketi’ne göre beklentiler medyan tahmine göre mayıs ayında TÜFE’nin aylık %1,5 artarak yıllık %17,41’e yükselmesi yönünde. Merkez Bankası son Enflasyon Raporu’nda enflasyonun nisanda tepe yapmasını beklediklerini vurgulamıştı. Piyasada bazı katılımcılar da nisanda tepe noktayı görmüş olabileceğimizi değerlendirirken; kur geçişkenliği, ÜFE’deki ve emtia fiyatlarındaki seyirle bazılarının tepe beklentisinin ötelendiğini görmüştük. Mayıstaki kapanmanın ve kademeli açılmanın enflasyonun alt kalemlerine etkisi de önemli bir faktör olurken, gerek kur etkisi gerekse uluslararası emtia fiyatlarındaki yüksek seyir ve tedarik zincirindeki sıkıntılarla yaşanan arz kısıtları ÜFE kanalıyla TÜFE üzerinde risk oluşturmayı sürdürüyor. Ayrıca akaryakıt fiyatlarındaki tavan uygulamasının sona ermesinin de mayıs ayında enerji fiyatlarını olumsuz etkilemesi olası.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

 

Çelebi Hava Servisi (CLEBI, Nötr): Çelebi, 1Ç2021’de 53,3mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 40,6mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 1Ç2021’de 1Ç2020’ye göre %12,2 oranında artarak 451,1mn TL’ye yükselirken, brüt kar %37,3 oranında yükselmiş ve 116,2mn TL’ye çıkmıştır. Şirket’in brüt kar marjı ise 1Ç2020’ye göre 4,7 puan artışla %25,8 olarak gerçekleşmiştir. Çelebi’nin operasyonel giderleri aynı dönemde %13,2 oranında artmış ve 59,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 19mn TL gider kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 37,8mn TL’yi göstermiştir. 1Ç2020’deki faaliyet karı 49mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 3,8 puan azalışla %8,4’ü göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden 2,3mn TL gelir kaydedilirken özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımların karlarından paylar da 1,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle finansman öncesi kar 41,3mn TL olmuştur. Diğer yandan, Şirket’in net finansman giderleri yıllık %3,2 azalarak 87,7mn TL’ye gerilemiştir. 0,1mn TL’lik vergi geliri sonrasında ana ortaklık net dönem zararı 53,3mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Pozitif): Şirket 1Ç2021’de geçen yılın aynı döneminin %76,9 oranında üzerinde 123,2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Şirket’in satış gelirleri 1Ç2021’de 1Ç2020’ye göre %35,4 oranında artarak 2.345mn TL’ye yükselirken, brüt kar %48,5 oranında artarak 545,8mn TL olmuştur. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %4,8 oranında azalmış ve 199,5mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 113,1mn TL gider kaydedilmesinin ardından faaliyet karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %240,7 oranında artmış ve 233,1mn TL’yi göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden 5,8mn TL gelir kaydedilmiştir. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 1,3mn TL kar, finansman tarafında ise 54,7mn TL gider kaydedilmiştir. 66,5mn TL’lik vergi gideri sonrasında ana ortaklık net dönem karı 123,2mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Pozitif): Enka ve Siemens’in, Libya’da planlanan enerji projeleri için çalışmalara yeniden başladığı duyuruldu. Projelerin 2022’de tamamlanması hedefleniyor. Kaynak: Dünya

17 Mayıs 2021 Tarihli Enka İnşaat Raporumuz için tıklayınız…

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Halk GYO, Şirket portföyünde yer alan ve Erzurum -Palandöken’de bulunan arsaların çeşitli parsellerinin toplam 7,1mn TL + KDV bedelle satıldığını duyurmuştur.

Otokar (OTKAR, Sınırlı Pozitif): Otokar, Bratislava Toplu Taşıma Şirketi DPB’den (Dopravny Podnik Bratislava) 40 adet Kent Körüklü otobüsü siparişi aldı. Slovakya’nın başkenti Bratislava’nın toplu taşımacılık ihtiyaçları doğrultusunda üretilecek otobüslerin 2021 yılı sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Kaynak: Dünya

26 Nisan 2021 Tarihli Otokar Raporumuz için tıklayınız…

Tekfen Holding (TKFEN, Sınırlı Negatif): Bir süredir ön hazırlık çalışmaları devam eden ve nihai yatırım kararı alınmamış olan polipropilen üretim tesisi projesi ile ilgili olarak en son 20 Nisan 2021 tarihli açıklamada belirtilen, Mersin 2. İdare Mahkemesinin ÇED Olumlu kararının iptali yönündeki kararlarına karşı Danıştay nezdinde temyiz başvurusunda bulunulmuş olup, ÇED raporunun iptal edilmesi sebebiyle bu aşamada proje çalışmalarının durdurulmasına karar verilmiştir.

30 Nisan 2021 Tarihli Tekfen Holding Raporumuz için tıklayınız…

Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Negatif): Bölgesel bitüm ürünü talebinin düşüş göstermesi nedeniyle artan stokları daha optimal yönetebilmek için, Batman Rafinerisinde üretimin 3 Haziran 2021 – 31 Temmuz 2021 tarihleri arasında geçici süre durdurulacağı duyurulmuştur.

6 Mayıs 2021 Tarihli Tüpraş Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

 

Kanal İstanbul: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah haziran ayının sonunda Kanal İstanbul’u şehrimize kazandırmak üzere temelini atıyoruz.” dedi.

Halka Arz: Hepsiburada’nın sahibi D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş., HBX kodu altında Amerikan Nasdaq borsasında işlem görmek üzere başvuruda bulundu. Şirketin her bir Amerikan emanet hissesi (American Depositary Shares-ADS) B sınıfı hisse olarak işlem görecek. Kaynak: Bloomberg

Uluslararası Finansman: Türk Eximbank, Asya Altyapı Yatırım Bankası ile 250mn dolar tutarında kredi anlaşmasına imza attı. Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre, Hazine ve Maliye Bakanlığının garantisi altında Asya Altyapı Yatırım Bankası ile 250mn dolar tutarında 4,5 yıl vadeli, rekabetçi maliyet seviyelerine sahip bir kaynak için kredi anlaşması imzalandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Arena Bilgisayar (ARENA, Nötr): Arena Bilgisayar 1Ç2021’de 2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 12,2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 1Ç2021’de 1Ç2020’ye göre %13,9 oranında artarak 1.246mn TL’ye yükselirken, brüt kar %18,7 oranında yükselmiş ve 58,4mn TL’ye çıkmıştır. Şirket’in brüt kar marjı ise 1Ç2020’ye göre 0,2 puan artışla %4,7 olarak gerçekleşmiştir. Arena Bilgisayar’ın operasyonel giderleri aynı dönemde %16,6 oranında artmış ve 25,8mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 0,5mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 33,1mn TL’yi göstermiştir. 1Ç2020’deki faaliyet karı 30,6mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 0,1 puan azalışla %2,7’yi göstermiştir. Diğer yandan, Şirket’in net finansman giderleri yıllık 8,1mn TL artarak 18,5mn TL’ye yükselmiştir. Vergi gideri 12,6mn TL olurken, vergi gideri sonrası ana ortaklık net dönem karı 2mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana ortaklık net dönem karı üzerinden hesaplanan net kar marjı da %0,2’yi göstermektedir.

Ayes Çelik (AYES): Şirketin İzmir fabrikasının ihtiyacı olan elektrik enerjisinin büyük bir kısmını karşılamak ve imalat girdi maliyetlerinde önemli bir tutar teşkil eden elektrik birim maliyeti düşürmek ve sürdürülebilir karlılığa katkı sağlamak amacıyla; İzmir Kemalpaşada kurulu fabrikanın çatısı üzerine 1020 kWp (900 kW) gücünde Güneş Enerji Santrali (GES) alımı için anlaşıldığı duyurulmuştur. Söz konusu alım, Yatırım Teşvik belgesi kapsamında KDV istisnası teşviği ile yapılacaktır. 

Sinpaş GYO (SNGYO): Bağlı ortaklığı Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 240mn TL tutarındaki sermayesini temsil eden 240mn adet paydan, toplam sermayesinin %25’ine karşılık gelen 60mn adet payın halka arz edilmesine, ayrıca buna ilave olarak sermayesinin %5’ine karşılık gelen 12mn adet pay için “ek satış” imkanı tanınmak suretiyle bu payların da halka arza konu edilebilmesine ve bu itibarla ek satış hakkı kullanımı dahil Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin sermayesinin %30’unu temsil eden 72mn adet payın halka arz edilmesine ilişkin izahnamenin onaylanması talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB cuma günü 74 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 320 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,61 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,58-%1,62 bandında hareketin ardından %1,59 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü verim eğrisi genelinde günlük bazda yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana varan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 40 baz puana varan yükselişler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta faizlerde 55 baz puana varan yükselişler görülürken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 65 baz puana varan yükselişler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri