Gündem

Kortizol nedir

Böbrek üstü bezlerinin salgıladığı, diğer bir adı stres hormınu olan kortizol, vücudumuzda hayati öneme sahiptir.

Stres olarak tanımlanabilecekveya fiziksel tepkiler karşında aktive olan bu hormon, böyle anlarında vücudun vereceği reaksiyonları dengeleyerek düzenler.

HORMONUN DENGEDE OLMASI ÖNEMLİDİR

Vücudumuzdaki karbonhidrat, yağ ve protein kullanım şekillerini de yöneten kortizolun, birçok önemli görevi vardır. Enerjinin artmasını sağlayarak stresle başa çıkılmasınavermesinin yanı sıra kan basıncını düzenler, uyku döngüsünüeder,oluşumunu indirmeye yardımcı olur.

Dengede olması durumunda enzimler ve organlarlaiçerisinde işlevlerini yerine getiren kortizol seviyesi çeşitli nedenlerle yükselip alçalabilir.

KORTİZOL HORMONU YÜKSEKSE

Kortizol hormonunun seviyesinin normalin üzerinde olduğu durumlarda vücudumuz alarm verir.  Aşırı stres ve baskı altında olmak, östrojen oranınında artış, kan şekeri düşüklüğü, çeşitli tümörler  ve böbrek üstü bezlerindeki sağlık problemleri, bu hormonun artışınaolur.

Bu gibi durumlarda bedende kilo problemi, uyku düzensizliği, depresyon, yüksek tansiyon, tüylenme, cinsel isteksizlik, yüksek tansiyon,  kemik veağrısı, regl döngüsünde düzensizlik,problemleri görülebilir.

KORTİZOL HORMONU DÜŞÜKSE

Verem, kan kaybı, AIDS, enzim bozukluğu, Adisson hastalığı gibi rahatsızlıkların olması ise, kortizol seviyesini düşürür.

Bunun sonucuna bedende bağışıklık sistemi problemleri, sindirim sorunları, aşırı terleme, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk görülebilir.