Gündem

Koronavirüse karşı beslenme

Türkiye’de koronavirüs salgınıylabeslenme alışkanlıklarına dahadikkat edilmeye başlandı.

Virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin tercih edebileceği besinler önerilirken, öncelikle vitamin ve mineral yönündenbeslenmenin önemine dikkat çekiliyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİN

A, C, D vitaminleri ve minerallerden demir, selenyum ile çinko destekli bir beslenme ile bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceği söyleniyor.

Enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele etmek için bağışıklık sisteminin ayakta tutmanın önemi daha da artıyor. Buna göre de taze sebze ve meyve tüketiminin oldukçasağladığı biliniyor.

‘BİRİNCİSİ VİTAMİN, İKİNCİSİ PROTEİN’

Koronavirüse karşı insanların direncini artırması gerektiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Necdet Yetim, bunun için 2ögesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bütün enfeksiyonlara karşı direncimizin artırılması gerekmektedir. Bunun için iki önemli madde var. Birisi vitamin, ikincisi ise yeterli miktarda protein almak. Başta C olmak üzere tüm vitaminleri almamız gerekiyor. Özellikle C vitamininin enfeksiyonlarda direncin arttırılmasına önemli bir etkisi var, bunu herkes biliyor. Hayvansal protein tüketimi de çok önemli.

’70 KİLO OLAN 70 GRAM PROTEİN ALSIN’

Et, yumurta, süt ve ürünleri ya da balık gibi protein kaynaklı besinler tüketmeniz gerekiyor. Günlük yiyeceğimizde en az vücut ağırlığınız kadar protein almamız gerekiyor. Örneğin 70 kilo biri, 70 gram protein almalı. 70 gram protein almak için de en az 150-200 gram et tüketmeniz gerekiyor. Vitamine dönersek en çok meyvelerde ve yeşil sebzelerde var. bu nedenle Taze bir şekilde bol miktarda meyve ve sebze de tüketmeliyiz.”

‘KIRMIZI, TURUNCU, YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER TERCİH EDİN’

Diyetisyen Ceren Batmaz Sarı ise “Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere uzmanlarımızın da vurguladıkları gibi, kişisel hijyen ve sosyal mesafelerimizi korumamız önemli. Beslenme de bu dönemde çok önemli. Günde 5 öğün meyve sebze tüketilmesi faydalı. Özellikle kırmızı turuncu yeşil yapraklı sebzelerin tercih edilmesi gerekir. Bir diğer önemli nokta bağırsak sağlığımızın korunması. İyi bir bağırsak sağlığı için önemli bir faktör.

8 BARDAK SIVI TÜKETİMİ

Bu yönden de gün içinde probiyotiktenbesinleri tüketmek gerekir. Aynı zamanda C vitaminlerini tüketmemiz önemli. Bunun yanı sıra demir alımı, çinko alımı önemli. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta sıvı tüketimi. Günde 8 bardak önerimiz. Çeşitliçayları da kullanabiliriz dönemde.” dedi.

‘SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN’

Uzak durulması gereken maddelere de Sarı, “Bu dönemde bağışıklığı azaltıcı sigara ve alkol gibi ürünlerin tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıca tüketilen şeker miktarının azaltılması önemli. Güzel bir uykusağlar. Ayrıca kalabalıkların olmadığı açık alanlarda egzersiz yapmakta faydalı olur.” diye konuştu.