Gündem

Kafe ve Restoranlarda Dezenfeksiyon Sağlamanın Yeni Normali: OZON

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyada ekonomileri durma noktasına getirdi. Neredeyse tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan bu virüs; eğitimden ticarete, kültürel faaliyetlerden sosyal hayata, her alanı etkisi altına aldı. Hükümetler ve belediyeler bu pandemi döneminde halkın yanında olmak ve onların sağlığını korumak adına bazı adımlar attı.

Hükümetin yayınladığı önlemler listesinde vatandaşların bireysel olarak alması gereken önlemlerin yanı sıra, kurum ve kuruluşların da bu süre zarfında neler yapmaları gerektiği detaylı bir şekilde açıklandı. Bireysel olarak alınması gereken önlemlerde maske, mesafe ve temizlik öne plana çıkarken, kurum ve kuruluşlar bunlardan çok daha fazlasını hayat geçirmek zorunda.

Küçük, orta ve büyük işletmeleri de kapsayan bu liste, birçok alışkanlığı baştan sona değiştirecek. Yiyecek-içecek sektörünü içeren, Bilim Kurulu tarafından yayınlanan Hijyen Protokolü’ne göre; restoranlarda bulunacak insan sayısı, kullanılacak masa sayısı, sosyal mesafe, personel temizliği, mutfak temizliği, gıda güvenliği gibi konular sıfırdan ele alınması ile restoranlar faaliyetlerine devam ediyorlar.

Hijyen protokolü için ekstra kaynak ayırmak zorunda olan ve karantina süresince işleri zora giren restoran işletmecileri hem etkili hem de ucuz bir dezenfektan arayışına girdiler. Çoğu restoran işletmecisi hızlıca faaliyete geçebilmek için hesaplı görünen ULV (Ultra Low Volume) püskürtücüleri tercih ettiler. Bu püskürtücüler aerosol sisi üreterek, püskürtücünün içinde bulunan solüsyonu (ilaçlı su) restoranın her yerine uygulamaya başladılar. Bu solüsyonlar ile yapılan dezenfeksiyon çalışmaları normal şartlar altında (insan yoğunluğunun az olduğu alanlarda) 9 ila 18 saat aralığında dezenfeksiyon sağlamaktadır. Ancak restoranlar gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlarda bu süre 4 saate kadar düşebilmektedir. Bu da ortalama her 4 saatte bir dezenfeksiyon işlemi uygulanması demektir.

Ortalama her 4 saatte bir uygulama gerektiren ULV püskürtücüleri, restorandaki tüm faaliyetin bir süre durmasına ve restoranın faaliyet süresini azaltmasına sebep olmaktadır.  ULV püskürtücüleri kullanan işletmeler; solüsyon, yetkin personel ve sarf malzeme maliyetleri ile karşı karşıya kaldılar.

Bir ULV püskürtücüsünün işletmeye maliyeti aylık ortalama bir asgari ücret kadardır.

Dezenfeksiyon konusuna daha yakından bakan restoran işletmecileri, piyasadaki en etkin ürünün ULV püskürtücüsü değil, ozon jeneratörü olduğunu fark ettiler. Ülkemizde her geçen gün kullanımı yaygınlaşan bu cihazlar, hiçbir sarf malzemesine ihtiyaç duymadan tam dezenfeksiyon sağlıyorlar. Ozon jeneratörleri; korona deşarjı ile havadaki oksijeni ozon gazına çeviriyor ve kullanıldığı ortamdaki tüm virüs, mikrop ve bakterileri hatta restoran ve kafelerde çok rastlanan koku sorununu bile ortadan kaldırıyor.

Üç oksijen atomunun bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ozon gazı, kimyada aktif oksijen adıyla biliniyor. Bu aktiflik hali, üçüncü oksijen atomunun tutunacak başka bir atom ya da molekül aramasına sebep oluyor. Kendine tutunacak başka bir atom ya da molekül arayan oksijen atomu, arayış sırasında ortamdaki tüm virüslere bakterilere ve koku moleküllerine tutunup onları yok ediyor. Dezenfeksiyon işlemini yerine getirdikten sonra hammaddesi olan oksijene geri dönen ozon gazı, arkasında hiçbir kalıntı bırakmadan doğaya geri dönüyor.

Ozon jeneratörleri ile yapılan dezenfeksiyon operasyonu ekstra personele, solüsyona ya da herhangi bir sarf malzemesine ihtiyaç duymaz. Yalnızca elektrik ve soluduğumuz hava, restoranı tamamen dezenfekte etmek için yeterlidir. Ozon cihazı ile yapılan dezenfeksiyon işleminin etki süresi daha uzun olmasına rağmen, uygulama süresi ULV püskürtücülerine göre kısadır. Bu gibi uygulama farklılıkları restoranların zaman/para kaybına yol açmaz.

Ozon Jeneratörü alanında isim yapmış, güvenilir bir firma olan EDF Ozon’un A-10 Modeli, 200² ‘ye kadar alanlarda tam dezenfeksiyon işlemi yapabilirsiniz.  200m² ye yakın bir büyüklükte restoran işletiyorsanız, restoranınızın tamamını bu ozon jeneratörü ile dezenfekte edebilirsiniz. KDV dahil 4.071,00 ₺ fiyat etiketi ile satılan bu ürün, yaklaşık iki ay içerisinde kendisini amorti eder. Ozon jeneratörü, restoranlar ve kafeler gibi toplu yaşam alanları için hem kârlı hem de efektif bir dezenfeksiyon aracıdır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri