Gündem

İstanbul sokaklarında evsizlerin koronavirüs tedirginliği

Pek çok ülke koronavirüs salgını geçene kadar sokağa çıkma yasağı getirirken, Türkiye’de de bu 65 yaş ve üzeri için uygulanıyor.

Fakat evsiz ve 65 yaş üzeri olanlar, hala sokaklarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

“BİZİM MASKEMİZ YOK”

Sokaklarda aralıklı olarak 35 yıldır yaşadığını belirten Alaattin Arslan koronavirüse karşı aldıkları tedbirlerle ilgili, “Şutedbir denilen bir şey yok. İkimiz karşı karşıya konuşuyoruz, arkadaşta maske varbizde yok. Şimdi bir metre mesafesi koydular. Ağzımızdan çıkantükürükler, hastalık varsa zaten birbirimize bulaşacak. Şubizimalacak pozisyonumuz yok. Neden yok? Biz sokakta yaşıyoruz.” dedi.

“CAMİLERDE SABUNLA ELİMİZİ, YÜZÜMÜZÜ YIKIYORUZ”

Arslan, “Burada, sokakta yatan arkadaşlarımızla mesafeli durmaya çalışıyoruz. Camilerden, açık olan esnaf arkadaşlardan dezenfekte ilaçlar almaya çalışıyoruz ki esnafın dahemen yüzde 60’ı kapalı. Elimizi, yüzümüzütutmaya çalışıyoruz. Camilerde sabunlarla ellerimizi, yüzümüzü yıkıyoruz. Bunun dışında sokakta yaşıyoruz. Hijyen olarak bir avantajımız var,hava. Virüs çıktıktan sonra yetkili kişilerden gelen kimse yok. Yattığımız yerler ne kadarolursa olsun, kedi ve köpek pisliğinin üstünde yatıyoruz. Vakıflara ait kullanılabilir, atıl durumda olan binalar, çok cüzi masraflarla restore edilip biz sokakta yaşayanlar için kriz dönemlerinde yahut sürekli temin edilebilir.” dedi.

“HERKES BİRBİRİNDEN KAÇIYOR”

İsmini vermek istemeyen bir başka evsiz vatandaş ise işsiz olduğunu ve 6 aydır sokakta kaldığını belirterek, “Mümkün olduğu kadar ellerimitutmaya çalışıyorum. Yeteri kadar bu işin önleminin alınmadığını düşünüyorum. Belediyenin yeri var, orası da dolu diyorlar. Hasta olduğumuzda, çokkalırsak acilden giriyorum. Oradan alıyorlar. Özellikle sokakta kalanlar için yeterince önlem alındığını düşünmüyorum. Herkes birbirinden kaçıyor.” dedi.

EVSİZLER KÜÇÜK OTELLERE ALINIYOR

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘den edinilen bilgiye göre gelen ihbarlar doğrultusunda evsizler küçük otellere alınıyor Daha önce spor salonundaki toplanmalara ise risk nedeniyleverilmiyor

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri