Genel

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Belgesi

ISO 27001 belgesine sahip olmak isteyen tüm kuruluşlar için artık uygulanması kolay kolay ISO 27001 standardı EK-A formu ile şirketinizin en değerli bilgilerini korumak artık mümkün olabilmektedir.

Siber tehditler artık sadece Bilişim Teknolojileri ile ilgili sorunlar değil. Bir kuruluş hemen hemen her personel işinin bir kısmını (hatta kuruluşlara göre: çok fazla zamanını) çevrimiçi olarak (e-postalar, sosyal medya gibi) gerçekleştirdiğinden, bilişim suçlarından ve risklerinden habersiz personelin bir kuruluşta çok fazla maliyete neden olabilecek bir siber saldırıya kolayca açık hale gelebilir. Merak edenler buradaki bağlantıdan erişebilirler.

Kuruluş bunları göz önüne aldığında, şirket bilgi varlıklarını: envanter listelerinin içeriğini belirlemek ve korumak için nispeten kolay ancak yoğun kullanımlı teknikler planlayarak ve çalışanlarına bilgi güvenliği konularında gerekli güvenlik tedbir ve eğitimlerini aldırarak siber tehditlerin çoğundan kurtulabilir. En azından rakiplerine göre çok daha güvenli fiziksel alanlara kavuşabilir.

Tüm iso 27001 eğitimlerini tamamen aynı danışmandan almak yerine, uzaktan erişim ile çalışanlarınızı siber konularda eğitebilirsiniz. Eğitimleri farklı bir kuruluştan alabilirsiniz. Unutulmaması gereken nasıl olursa olsun bu eğitim ve sistemlerin oluşturulmasının artık zorunluluk taşımasıdır.

Özel bir belge olan iso 27001 belgesi bilgi güvenliği, yönetim sistemi olup, ıso tarafından yayınlanmış standartlar arasında yer almaktadır. ISO 27001 belgesi iso resmi web sitesinden orjinal versiyonuyla satın alınabilmektedir. ISO 27001 için sertifika nedir, öğrenmek isteyenler aşağıdaki süreçleri okumaya devam edebilirler.

ISO 27001 Penetrasyon Testi

ISO 27001 penetrasyon testi dış denetimlerde kuruluşlardan talep edilmektedir. Penetrasyon testi iç ve dış penetrasyon olarak iki gruba ayrılıyor. İç penetrasyon: kuruluşun içerisinde yer alabilecek olası güvenlik zaaflarını ortaya çıkarıp raporlarken, dış penetrasyon testi: veri tabanı ve bilişim envanterine kayıtlı cihaz ve ekipmanlarına karşı dışarıdan gelebilecek tehditleri ve zafiyetleri raporluyor.

ISO 27001 denetimi için herhangi bir penetrasyon testi yapılıyor ve raporu belgelendirme kuruluşu tarafından denetimlerde geçerli kabul ediliyor olsa da işin doğrusu: kuruluşun her iki (iç ve dış) testlerini de yaptırması yönündedir.

ISO 27001 Belgesi Almak İçin Eğitim Gerekli Mi?

Aşağıdakiler hakkında bilgi edinmek için iso 27001 eğitimi almanız gerekecektir:

  • ISO 27001 standardı hangi amaçla kullanılmalıdır?
  • ISO 27001 Sertifikasyonunda hangi adımları tanımlamalıyız?
  • ISO 27001’in temel faydaları nelerdir ve bunların yönetime nasıl raporlanacağı?
  • Uygulama ve kurulum için ipuçları ve dokümanların hazırlanması yönetimi,
  • ISO 27001 maliyeti konusunda bilgiler ve son olarak iso 27001 standardının kuruluştan denetimde görmek isteyeceği belgeler, kayıtlar nelerdir?

ISO 27001 belgesinin amacı gayreti bilgi işlem bölümlerini sıkça ilgilendirmektedir. Yazımızın hemen başında en can alıcı iso 27001 nedir konusuyla ilgilenelim. 27001 pek çok web sitesin de raketin arttığı bilgi paylaşımı, yazılım ve teknoloji denkleminde örneğin wordpress ekşi cevabın bolca paylaşıldığı popüler adl belge ıso 27001, sertifikasıdır.

Belgelendirme kuruluşları dışında bu belgeyi farklı statülerde ve tecrübelere sahip bireysel danışmanlarda vermeye başlamıştır. Belgelendirme kuruluşları iso27001 ve iso27001 pdf konularında ücretli danışmanlık hizmeti vermeyi pek tercih etmez. Bunun yerine tecrübeli ve sağlam referanslar sunabilen danışmanlık firmaları garanti belgesi nedir olsun diyerek müşterilerin bilgi yönetimi nedir, bilginin yönetilmesi daha doğrusu korunması, muhafaza edilmesi amacıyla geliştirilmiş bir yönetim sistemidir. Kısaca BGYS olarak adlandırılmaktadır.

Tabi şimdi diyebilirsiniz bilgi yönetim nedir ile başkanlık sisteminin yararları arasında nasıl bir ilişki mevcut? Bu oldukça açıktır başkanlık sisteminde bilgi dağılmayıp tek elden yürütüldüğü için hem hızlı işlenen bilgiler hem de hareket ve karar kabiliyeti yükselmiş olacaktır.

Eğer bilgi güvenliği yönetim sistemi sahibi olmak ve iso 27001 belgesi almak isterseniz öncelikle anlamalısın iyi insanlar kaybetmez kaybedilir gerçeğine yakından bakmalısın.

Sen belgelendirme firmaları ile sürekli akış sistemi arasında bir özellik ararsan bulman zor olacaktır. Bundan ötürü belgesel ekşi üzerinden izlenmez ancak anlamı hakkında yazılar olabilir.

ISO 27001 belgesi güvenlik belgesi güvenlik sistemleri firmaları üzerinde alınmaz. Bunlar elektronik güvenlik sistemleriyle ilgilidir. ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi için gereken şartlardan biri güvenlik sertifikası için gerekli şartlar arasında yoktur.

Şu teknolojide halen ıso 27001 nedir sonuçlarının farklı farklı ele alınması da biraz tuhaf açıkçası. ISO 27001 güvenlik sertifikası alma şartları ve nasıl alınır soruları farklıdır. Kuruluşlarda iç güvenliği kim sağlar, çoğunlukla bilgi işlem ya da BT kısaltmasıyla adlandırılan Bilişim Teknolojileri sağlamaktadır.

BGYS’ nin en büyük özelliği kimseye imtiyaz sözleşmesi tanımayıp gizlilik sözleşmesini tüm çalışanlara imzalatmasıdır. Bilgi sistemleri at 11 belgesi nasıl alınır ile ilgisizdir. Bilgi teknolojisi ne iş yapar, sabah 9’dan akşam 6’ya kadar çalışmaktadır.

Sonuç olarak belgelendirme kuruluşları iso 27001 belgesi verebilirler ancak öncesinde danışmanlık ve eğitim ihtyiacı giderilmelidir. Bu arada sl nedir değil SSL nedir olmalıydı. SSL bir web sertifikasıdır ve https ifadesiyle belirtilerek güvenli form göndermeyi destekleyen bir sertifikadır.

Kuruluşların iso 27001 belgesi alması adına gerekenler iso sitesinde ve tse de mevcuttur.