istanbul masöz ankara masöz
Gündem

İranda fuar alanları ile spor salonları hastane oluyor

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle İran’ın başkenti Tahran’daki en büyük Alışveriş Merkezi İranmall’ın fuar alanı koronavirüs hastaları için tam teçhizatlı hizmet verecek.

Ülkenin değişik şehirlerinde spor salonları da boşaltılıyor ve koronavirüs hastaları için hazır hale getiriliyor.

45 BİN METREKARE ALANDA 3 BİN YATAK HAZIRLANACAK

İranmall Halkla İlişkiler Müdürü Murtaza Guruki, sosyalçerçevesinde AVM’nin 45 bin metrekarelik fuar alanını Sağlık Bakanlığı’nın hizmetine sunduklarını ve burada 3 bin yataklı geçici hastane oluşturduklarını söyledi. Guruki, kurulum masrafları kendileri tarafından karşılanan geçici hastanenin Sağlık Bakanlığı’nın yönetiminde yarından itibaren hizmet vermeye başlayacağını belirtti.

İran’da fuar alanları, spor salonları hastaneye dönüştürülüyor İZLE

NORMAL BİR HASTANE GİBİ OLACAK

İranmall Sağlık Birimi Müdürü Dr. Leyli Hüseyni de koronavirüs tedbirleri kapsamında AVM’nin kapalı olduğunu ve kurulan geçici hastanede her türlü ihtiyacaverilebileceğini dile getirerek, “Şutam teçhizatlı binhazırlanıyor. Bu sayı 3 bine çıkacak. Elektroşok, vantilatör, stream pompa ve her türlü hastalıkları gösteren monitörler hazır bulunduruldu. Normal bir hastanede olması gereken tüm donanım burada mevcut.” ifadelerini kullandı.

1556 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Son verilere göre yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının bin 556 vesayısının 20 bin 610’a ulaştığı İran’da hükümet yetkilileri ABD yaptırımlarının bu salgınla mücadeleyi zorlaştırdığını savunuyor.

‘ABD YAPTIRIMLARINI KALDIRSIN’

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün bu kapsamda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile telefonda görüşmüş ve ABD yaptırımlarının kaldırılması gerektiğini dile getirmişti.

RUHANİ’DEN AÇIK MEKTUP

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD halkına hitaben yazdığı açık mektupta ülkesine yönelik yaptırımlarınbulması için Washington yönetimine baskı yapılmasını istemişti. Ruhani, ABD yönetiminin uyguladığı yaptırımların ülkesinin koronavirüsle mücadelesineolduğunu ve can kayıplarına yol açtığını belirterek, “ABD tarihine dahakara sayfa eklenmesinevermeyin.” ifadesini kullanmıştı.