Gündem

İngiltere koronadan ölenleri yakacak

İngiltere’de Müslüman ve Yahudiler, koranavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cesetlerini yakma planından endişe ediyor.

Korona ile mücadele kapsamında parlamentoya sunulan tasarıda, hükümete cesetleri yakma yetkisi verecek bir madde de yer alıyor.

Müslüman ve Yahudilerin inançlarına uymadığı için karşı çıktığı tasarıda, “Bedenin imhası için kişisel seçime mümkün olduğunca saygı duyulacaktır.” ifadesi yer alıyor.

Ancak aynı metinde “uygun bir alternatifin bulunmadığı durumlarda, cesedin gömülmesine veya yakılmasına karar verilebileceği” belirtiliyor.

KİMSENİN HAFİFE AŞDIĞI BİR ŞEY DEĞİL

İngiltere Müslüman Konseyinden yapılan açıklamada, tasarının bazı olağanüstü durumlarda dini defin usüllerini etkileyebilecek hükümler içerdiği belirtilerek, “Bu, kimsenin hafife aldığı bir şey değil ve endişelerimizin dikkate alındığından emin olmak için çok çalıştığımız konusunda toplumumuzu temin etmek istiyoruz.” ifadesine yer verildi.

Dinlerde defnin önemi ve risklerin nasıl azaltılabileceği konusunda diğer inanç gruplarıylaçalışıldığı vurgulanan açıklamada, Müslümanlar dadüzeyde diğer inanç grupları, topluluklar,vehükümet kurumları ilebir diyalog geliştirmeye çağrıldı.

YAHUDİLER DE TEPKİLİ

İngiltere Yahudi Temsilciler Kurulu da önerilenyakmaya tepki gösterdi. Hükümeti cenazelerde dini geleneklere saygı göstermeye çağıran Kurul Başkanı Marie van der Zyl, “Bu salgınadüşenler için istedikleri şekilde defnedileceklerini bilmeleri önemli.” dedi.

Müslümanlar ve bazı Hıristiyan grupların dainançlara sahip olduğuna işaret eden Van der Zyl, İngiltere Yahudilerinin büyük bir çoğunluğunun ölen kişinin yakılması değil, gömülmesi gerektiğini düşündüğünü vurguladı.

Hükümeti, tasarıdayetkililere cenazelerin tesliminde dini inançları dikkate alma yetkisi verecek şekilde değişikliğe gitmeye çağıran Van der Zyl, “Cesetlerin yakılması sadece acılı ailelerin üzüntüsünü artıracağı gibidini özgürlükleri de ihlal edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri