Teknoloji

İnce Kesit Rulman Ne için Kullanılır?

Rulmanlarla alakalı olarak en fazla sorulan soruların başında “Rulman ne için kullanılır?” gelmektedir. Özellikle de ince kesitli rulmanlar söz konusu olduğunda rulman ne için kullanılır, sorusunun cevabı ayrı bir önem taşımaktadır.

 

Ekran Resmi 2021 01 04 12.08.04

Öncelikle pek çok rulman çeşidi bulunmaktadır. Ve her rulmanın kullanıldığı sektör ve alet değişmektedir. İnce kesit rulman, oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan ürünler arasındadır. Sektörel özelliklerine bakıldığında ince kesit rulman türleri, bir çalışma esnasında çok düşük düzeyli gürültü üretir. Ayrıca büyük yükleri taşıma kapasitesine sahip yüksek hassasiyet ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan pek çok üründe kullanımları söz konusudur.

Ölçülere Göre Rulman Bulma

İnce kesit rulmanlar, kullanılacağı cihaza ve sunacağı işleve özel üretilir. Bu kapsamda ölçülere göre rulman bulma konusu önem kazanmaktadır. Bunun sebebi ise rulmanların kullanım durumunun söz konusu olduğu her cihazın farklı boyutlarda olmasıdır.

Kaliteli ve kullanım amacına uygun rulman tedariği için Akar Rulman firmasının distribütörlüğünü yaptığı RBC markası ürünleri tercih edilebilir. RBC yüksek kalitede ince kesit rulman üretimi gerçekleştiren bir marka olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı ölçülerde rulman üretimi yapan firmanın ürünleri birçok sektörde güvenle tercih edilmektedir.

Ekran Resmi 2021 01 04 12.07.30

Rulman Tipleri

Rulmanlar, üç farklı tasarımla sunulmaktadır. Bu kapsamda rulman tipleri genellikle oldukça küçüktür. Çoğunlukla kare şekline sahip olmakla birlikte çapraz kesitlere sahiptir. Her seride, daha büyük şaft ve yatak deliği çapları söz konusudur. Ancak buna rağmen öne çıkan rulman tipleri içinde çapraz kesit hep aynı kalmaktadır. Özellikleri nedeniyle rulmanlar, sabit kesitli (CS) rulmanlar olarak da ifade edilmektedir.

Rulman Neye Göre Seçilir?

Rulman seçiminde önemli bazı faktörler vardır. Bu kapsamda rulman neye göre seçilir, sorusunun yanıtı için bu faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Söz konusu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Ekran Resmi 2021 01 04 12.03.56

  • Rulmanın monte edileceği hacim,
  • Rulmanın taşıyacağı yük,
  • Rulmanın hızı,
  • Rijitlik,
  • Rulman ömrü,
  • Eksenel yer değiştirme,
  • Kaçıklık,
  • Boşluk.

Rulman Yapımı

Rulman yapımı ve tedariğinde faaliyet gösteren pek çok marka bulunmaktadır. Bu noktada kaliteli rulman yapımı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri RBC markası olmaktadır. Ürün kalitesinden ödün vermeyen marka rulman yapımı hususunda kendisini kanıtlamıştır. Özellikle ince kesit rulman denildiğinde tercih edilebilecek en iyi markalar arasında yer alır. İhtiyaca uygun en kaliteli ince kesit rulman ürünlerini Türkiye’de Akar Rulman aracılığıyla temin edebilirsiniz.

Görseller (Küçük boyutlu görselleri metin arasında kullanırsak sevinirim):

 

 

1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri