Genel, Moda, Sağlık

Hindistan cevizi yağının şaşırtıcı yararları

Hindistan cevizi yağı eskiden sağlıksız bir yağ olarak görülüyordu ve kalp hastalıklarına katkıda bulunduğu öne sürülüyordu. Ancak artık bunun böyle olmadığını biliyoruz. Aslında hindistan cevizi yağı kalp dostu bir yiyecektir ve vücudunuzun verimli çalışmasına yardım eder.

Hindistan cevizi yağının yararları nelerdir?

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki hindistan cevizi yağı hastalık yaratan bakteri ve virüslere karşı direnç geliştirmemize yardım ediyor. Hatta mayalarla, mantarlarla, ve candida’yla savaşmada da epey etkili.

Başka bir pozitif etkisi de hormonlar üzerinde. Bunun sonucu da vücudun kan şekeri kontrol mekanizmasında ve tiroidde görülüyor. Hindistan cevizi yağı yiyen insanların kan şekerlerinin işleyişi daha sağlıklıdır çünkü hindistan cevizi insülinin vücutta kullanımını düzenleyen bir yiyecektir. Aynı zamanda tiroid fonksiyonlarını da düzenleyerek metabolizmayı, enerjiyi, ve günlük direncinizi artırır. Sindirimi hızlandırıp yağda çözünen vitaminlerin emiliminde de vücuda yardım eder.

Hindistan cevizi yağı kolesterolü düşürür mü?

Hindistan cevizi yağı orta zincirli bir trigliserit olan laurik asit içerir. Çalışmaların gösterdiği kadarıyla laurik asit HDL(iyi) kolesterolü yükseltir ve vücuttaki kolesterol oranının normal düzeylerde kalmasına yardım eder. Bunun yanında tiroidin normal işleyişini de devam ettirmesini sağlar. Tiroid normal çalışmadığında kötü kolesterolü artırabilir. Bu yüzden hindistan cevizi yağının tiroidi kontrol etmesi aslında kolesterolle de yakından ilgilidir.

Hindistan cevizi kiloyu nasıl korur?

Hindistan cevizindeki yağlar orta zincirli trigliseritler dediğimiz özel yağlardır. Araştırmalar göstermiştir ki bu tip sağlıklı yağların karaciğerde parçalanmasıyla vücutta verimli bir enerji yakımı gerçekleşir. 2009’da yapılan bir çalışmada günde 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı içen kadınlar 12 haftanın sonunda hem kilolarını korudular, hem de vücutlarındaki abdominal yağ miktarını azaltmayı başardılar. Abdominal yağ vücuttan atılması epey zor bir yağ türüdür ve kalp hastalıklarına neden olmasıyla bilinir.

Hindistan cevizi yaşlanmayı geciktirir mi?

Hindistan cevizinde bulunan yağlar vücutta antioksidan görevi görür. Yani daha açık konuşacak olursak vücutta bulunan diğer doku ve hücrelerin zarar görmemesine yardımcı olur. Oksidasyon, kardiyovasküler problemlerin ve ciltteki yaşlanmanın ana sebeplerindendir. Hindistan cevizi yağı günlük antioksidan ihtiyacımızı giderip bize yardım edebilir.

Hindistan cevizi yağı cildim ve saçım için iyi midir?

Hindistan cevizi yağı saç ve deri için mükemmel bir nemlendiricidir. İyi bir antioksidan olan E vitamininden içinde bolca bulunur. Ayrıca Hindistan cevizi yağı yüze faydası görmek ve cildinizde düzenli olarak kullanmak istiyorsanız organik hindistan cevizi yağı bulmanız en iyisi olacaktır. Bu sayede hiçbir toksin maddenin derinize temas etmediğinden emin olmuş olursunuz.

Hatta bebeklerinize bile banyodan sonra hindistan cevizi yağıyla masaj yapabilirsiniz. 2005’te 120 bebekle yapılan bir çalışmada hindistan cevizi yağıyla masajın güvenli ve yararlı olduğu görülmüştür.

Hindistan cevizi yağını nasıl kullanmalıyım?

Hindistan cevizi yağı pişmiş gıdalarla ve sebzelerle kullanılabilir. Özellikle lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerle karıştırıldığında lezzetli sonuçlar alabilirsiniz. Soğan veya sarımsağı sote yaparken, veya yulaf ezmesi içinde de hindistan cevizi yağı kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının yan etkisi var mıdır?

Makul oranlarda yiyorsanız hindistan cevizi yağı gayet güvenli bir besindir. Henüz günde ne kadarın ideal bir ölçü olduğuna dair herhangi bir araştırma yapılmadığı için ortada kesin bir veri olmamasına rağmen günde 1 ya da 2 yemek kaşığının makul olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak ve daha fazlası için: https://kozmetrik.com/