Gündem

Hangi Toprakta Ceviz Yetiştirilir?

Ceviz yetiştiriciliği, birçok açıdan karlı bir yatırım aracıdır. Aynı zamanda hobi olarak da yapılabilen ceviz yetiştiriciliği, birçok noktada da dikkat gerektirir. Mesela iklime, toprağa ve çevresel koşullara azami surette dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda, ceviz yetiştiriciliği konusunda ideal toprak değerlerinden bahsedeceğiz. Bu sayede toprak analizine göre daha doğu bir ceviz tarımı yapabilirsiniz.

  • Kireç Oranı

 

Ceviz yetiştiriciliğinde, topraktaki kireç oranına dikkat etmek gerekir. Zira ceviz, killi ve kumlu toprağı sevmez. Bu topraklarda infiltrasyon seviyesi düşük olmaktadır. Bu nedenle cevizin yeteri kadar beslenmesi zor olacaktır. Eğer toprağınızda %25 seviyesini aşan bir kireç oranı varsa bu durumda toprağınız, “ceviz için kireçli toprak” statüsünde yer alacaktır. Yani ceviz yetiştiriciliği için pek de tavsiye ettiğimiz bir toprak değildir. Eğer %25’in altında kireç oranı bulunuyorsa, ceviz yetiştiriciliği için büyük bir sorun yok demektir.

  • Tuzluluk Değeri

 

Topraktaki tuzluluk, tıpkı kireçli topraklar gibi ceviz yetiştiriciliğinde verimi düşürür. Eğer toprağınız aşırı tuzluysa, ceviz yine beslenemeyebilir. Bu durumda gelişimsel sorunlar meydana gelebileceğini gibi çiçek açma sorunları da yaşanabilir. Eğer toprağını aşırı tuzluysa, toprak yıkama işlemi yapabilirsiniz. Bu durumda topraktaki tuzluluk oranı azalır. Ancak yıkanan toprakta diğer besinler de azalabilir. Bu nedenle gübre desteğine başlamak gerekecektir. Toprağı yıkadıktan sonra, gübreleme yapabilirsiniz.

  • Organik Madde Oranı

 

Organik maddeler, cevizin beslenmesi açısından oldukça önemlidir. Organik maddeden arındırılmış bir toprak, tabir-i caizse “ölü toprak”tır. Canlılık seviyesi düşük toprakta da herhangi bir bitki yetiştirmek dahi zordur. Eğer organik madde oranı %3 seviyesinin altındaysa, solucan gübresi gibi yöntemlerle topraktaki canlılığı artırabilirsiniz. Bu sayede ceviz ağaçları da daha rahat beslenecektir.

  • Mantar Seviyesi

 

Fungus yani mantar, toprağa dikilen ceviz ağacına zarar verme potansiyeline sahiptir. Toprak mantarlarının seviyesinin artması, cevizde kök boğazı çürüğü, antraknoz gibi hastalıklara neden olacaktır. Bu durumda cevizin kökü kuruyabilir ve dalları da zarar görebilir. Özellikle de yaprak dökülmesi sonuçları yaşandığında fotosentez oranı azalabilir. Bu durumda cevizler yeteri kadar besin elde edemez ve ölmeye yüz tutabilir. Eğer topraktaki zararlı oranı fazlaysa, bunu zaten raporda anlarsınız. Ek olarak cevizde meydana gelen hastalık belirtilerinde de bu durum açıkça belli olur. Birtakım ilaçlar sayesinde ceviz ağacındaki hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Ek olarak toprağa yapılacak müdahale sayesinde, toprakta yer alan zararlı mantarları da ortadan kaldırabilirsiniz.

  • PH Değeri

 

Topraktaki pH değeri, toprağın kalitesini etkileyen diğer unsurlar arasındadır. Eğer Ph seviyesi nötr seviyelerde değilse, ceviz ağacının beslenme ve gelişmesi de yavaşlayabilir. Bu nedenle mutlaka bahçenizde Ph ölçer cihaz bulundurun. Hassas ölçüm yapan cihazlar sayesinde anlık pH değerini ölçebilir ve cevizleri bekleyen tehlikeleri ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Mineral Değerleri

 

Gübre çeşitleri; potasyum, çinko, demir ve buna benzer diğer elementler, her canlı için değerlidir. İnsanlarda dahi potasyum değeri azaldığında kas hastalıkları meydana gelmektedir. Cevizde de bu duruma benzer sorunlar meydana gelmektedir. Bu nedenle gübre kullanımında ölçüye ve zamana uygunluğa dikkat edin. Zamanında ve dozunda kullanılan gübreler sayesinde, topraktaki besin değerini ve mineral değerini artırabilirsiniz. Bu sayede cevizlerin gelişmesi de daha hızlı olacaktır.

  • Sıcaklığı

 

Don gibi hava olayları, sıcaklıkların aniden düşmesine neden olur. Kısa bir sürede eksi dereceye düşen havalar, sürgünlerin ve çiçeklerin zarar görmesine neden olur. Ek olarak toprağın sıcaklık değeri de cevizlere zarar verebilir. Havaların aşırı sıcak (35 derece üzeri) geçtiği dönemlerde, cevize ilaçlama yapabilirsiniz. Soğutucu ilaçlar sayesinde hem toprağın hem de ağacın sıcaklık değerini dengede tutabilirsiniz. Bu sayede toprağın çatlamasının da önüne geçebilirsiniz.

 

Aşırı soğuk ve don olaylarında ise sisleme yönteminden faydalanabilirsiniz. Bunun için bahçesinin çevresine doğal maddeler yakılabilir. Örneğin yaş samanlar ya da bitkiler yakılabilir. Ancak lastik gibi yapay maddelerin yakılmasını tavsiye etmeyiz. Zira hem kötü bir koku hem de kimyasal bir duman yaymaktadır. Bu durumda hem insan hem de ceviz sağlığı tehlike altına girebilir.

 

Sisleme konusunda makinelerden de yararlanabilirsiniz. Özellikle de sisleme makineleri, belirli aralıklarla buhar çıkartarak bahçenin çevresini sarar. Böylece aşırı soğuk geçen gecelerde, bahçenin genel sıcaklığını 2-3 santigrat derece civarlarında tutabilirsiniz. Bu durum cevizlerin zarar görmesini engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri