Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasaları yeni haftaya karışık bir seyirle başladı. Hong Kong Hang Seng Endeksi %2’den fazla düşüş kaydederken, Hong Kong’da listelenen Evergrande hisselerinde işlemler durduruldu. Geçen hafta dolar cinsi tahvil kupon ödemesini kaçıran Çin’in sorunlu gayrimenkul devinin Asya piyasaları üzerindeki sınırlı etkisi devam etmektedir. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi’nde düşüş %1’in üzerinde seyretmekte; Çin’de piyasalar bayram nedeniyle Cuma gününe kadar açılmayacak. Enflasyon endişeleri ve küresel merkez bankalarına ilişkin sıkılaştırma beklentilerindeki artışa paralel olarak tahvil faizlerindeki yükseliş devam etmektedir. Geçen hafta %1,56 seviyesine kadar yükselen 10 yıllık ABD tahvillerinin faizi yeni haftaya %1,47 civarında başladı. Dolar Endeksi (DXY) 94 puanın üzerinde gücünü korumakta. Bugün küresel veri takviminde Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güven Endeksi öne çıkıyor. Ağustos ayından bu yana gerileyen endeks geçen ay Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye gerilemişti. Bugün yurt içinde Eylül ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklanacak. Foreks anketine göre piyasanın TÜFE beklentisi yıllık %19,64, aylık %1,30 artış olduğu yönünde. Tüketici fiyatları Ağustos’ta yıllık %19,25 artmıştı. Hem yıllık hem de aylık bazda en fazla artışın yaşandığı ana harcama grubu gıda olmuştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen ayki çekirdek enflasyon vurgusunun ardından piyasa, para politikası patikasına ilişkin manşet rakam ile birlikte özel kapsamlı C grubundaki gelişmelere odaklanacaktır. C grubu çekirdek enflasyon son iki ay gerileyerek Ağustos’ta %16,76 olmuştu.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu?

Küresel piyasalardan, Avrupa endekslerinde Cuma günü değişen oranlarda aşağı yönlü hareketler kaydedildi. Bölge geneline dair fikir veren Euro Stoxx 50 endeksi %0,32 oranında düştü. EUR/USD paritesi sınırlı artış yaşadı ancak 1,16 seviyesini aşamadı. Euro Bölgesi enflasyonu Eylül ayında geçen yıla göre %3,4 artarak 13 yılın zirvesine tırmandı. Bölgenin imalat PMI’ı ise Ağustos’taki 61,4 seviyesinden 58,6’ya geriledi. Bu, pandeminin başladığı Nisan 2020’den beri görülen en düşük seviye oldu. ABD endeksleri ise haftanın son işlem gününde Dow Jones’un %1,50’ye varan artışı öncülüğünde yükselerek küresel borsalardan pozitif ayrıştı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2,4 baz puanlık düşüş ile %1,465’e geriledi. Buna paralel olarak dolar endeksi (DXY) de sınırlı düşüş yaşadı ancak 94’ün üzerinde kalmaya devam etti. Ons altın %0,23’lük artış ile 1.760 USD’yi aştı. Brent petrol ise varil başına %1’den fazla değerlenerek yeniden 79 USD’nin üzerine çıktı. ABD’de Fed’in de takip ettiği enflasyon göstergesi PCE fiyat endeksi aylık %0,4, yıllık %4,3 arttı. Yıllık artış, 1991’den beri görülen en büyük artış olarak kayda geçti. Ülkede, Michigan Üniversitesi’nin hazırladığı nihai verilere göre tüketici güveni Eylül’de bir önceki aya kıyasla 2,5 puan artarak 72,8 değerine yükseldi.

BİST100 endeksi Cuma günü %0,35 oranında düştü ve Avrupa endekslerine paralel olarak haftayı negatif görünüm ile kapattı. USD/TRY kuru %0,33 oranında düşerek 8,86 seviyesinden işlem görürken EUR/TRY kuru da sınırlı satıcılı bir seyir izledi. Kurdaki geri çekilmeye bağlı olarak gram altın sınırlı oranda değer kaybına uğradı ve 501 TL’de fiyatlandı. Eylül ayında dış ticaret açığı önceki yılın aynı dönemine göre %46,4’lük sert düşüşle 2,6mlr USD olarak gerçekleşti. İstanbul’da perakende fiyatlar Eylül’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,77 arttı. Böylelikle yıllık enflasyonda 3 yılın zirvesi kaydedildi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri