Gündem

Gümrükler kapanınca pazarda fiyatlar düştü

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Irak, İran ve Suriye gümrük kapıları kapatıldı.

Kapatılan gümrük kapılarından dönen yüklü miktarda kaliteli sebze ve meyve Adana Vedat Dalokay Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde satışa sunuldu.

Yüzde 90’ı aşan oranlarda ucuzlayan sebze ve meyvelerden lahana 30 kuruş, kırmızı lahana 25 kuruş, mandalina 1 lira, soğan 1 lira, patates 1.30 lira, salkım domates 2.5 lira, elma 1.20 lira, portakal 1 liraya alıcıyla buldu.

PAZARLAR BOŞ KALDI

Sebze ve meyve halindekifiyatlar, semt pazarlarına da yansıdı ancak önceki haftalarda oldukça hareketli olan semt pazarlarında insan kalabalığının koronavirüs salgını endişesiyle azaldığı görüldü.

“EVE PARA GÖTÜREMİYORUZ”

Pazar esnafından yeşillik satıcısı Hamiyet Kunt, koronavirüs endişesinin piyasayıetkilediğini belirterek, “Durumlar berbat. Evegötüremez duruma geldik. Baksanıza bomboş. Çok azaldı müşteriler” dedi.

“KAPILAR KAPATILMASAYDI FİYATLAR 2 KATI OLACAKTI”

Şehmus Altındağ ise dengesiz giden mevsim şartları nedeniyle piyasada ürün bolluğunun az olduğunu kaydederek, “Eğer ihracattaki sıkıntı olmasaydı şuürün fiyatları çok daha pahalı olacaktı. Vatandaşlar sebze ve meyveyi en az 2 kat daha pahalı yiyecekti” diye konuştu.

Emekli Raif Doğan da pazar yerinde fiyatlarıbulduğunu anlatarak, çay ve domates satın aldığını dile getirdi.

ESNAF DESTEKLENMELİ

Tüketicilerden Servet Doğan ise 10-15 gün önce piyasaların daha hareketli olduğunu, yolda insan kalabalığı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:‘’Şupazar yerinde çok az insan var. Yetkililerin bazı şeyleri göz ardı etmemesi, esnafı göz önünde bulundurması lazım. Bu durgunluk insanların ödemelerine yansıyacak ve ticari ilişkileri zedeleyecek boyuta geliyor. Buna karşı devletin önlem alması lazım. Devlet memurları maaş alabilir, sabit maaşlılar gelirlerini alabiliresnaf daha büyük sıkıntı içinde. En azından kredi yollarını açarak esnafı desteklemeleri lazım.’’