Gündem

Göz Kaymada Tedavisi Yöntemleri Nelerdir

Göz Kaymada Tedavisi Yöntemleri Nelerdir

Görme organları olan göz fonksiyonel olarak insan vücudunun en önemli organlarından biridir.  Birçok sebeple göz fonksiyonlarında bozukluklar olmaktadır.  Göz önemli bir organ olması sebebiyle kişilerin yaşam kalitesini de büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Özellikle çocuklarda göz kayması tedavisi oldukça önem arz etmektedir. Genellikle çok yaygın olarak karşılaşılan göz hastalıklarından bir tanesi şaşılıktır. Şaşılık iki göz arasındaki paralelliğin bozulması durumudur.  Şaşılık sorunu kişinin görme fonksiyonlarını etkilediği gibi dış görünümünde de estetik olarak olumsuz durumlar yaratır. Aynı zamanda görüş kalitesinde de çok fazla düşüklük görülür.  Dolayısıyla önemli bir hastalıktır ve hastalığın tedavi edilmesi açısından da çok önemlidir.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Şaşılık sonradan da ortaya çıkabildiği gibi genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır.  Hastalığın en belirgin belirtisi düz bakamayan yani simetrik bakamayan bir bakış açısıdır.  Çocuklardaki şaşılık belirtilerinin türlerinden biri de ışığa duyarlılık ve gözünü kapatarak kısarak bakmadır. Bu tür davranışlardan biri şaşılık belirtisi olarak ortaya çıkar.  Diğer şaşılık belirtileri gözlerin kaşınması ve sulanması,  gözlerde ve başta ağrı, çift görme,  üç boyutlu görme becerisinin kaybolması,  bir objeye bakarken başını da beraber hareket ettirme ve o yöne çevrilmesi bulanık görme gibi belirtiler şaşılık hastalığı belirtileridir.

Şaşılık Nedenleri Nelerdir?

Her iki gözde bulunan kasların birinde veya birkaçında oluşan güç azalması gözlerde kaymaya sebep olmaktadır. Şaşılığın diğer belirgin sebepleri ise genetik yatkınlıktır. Beyin felci yani serebral palsi hastalığı,  Down sendromu, çocukluk döneminde veya daha sonraki dönemde geçirilen kazalar,  beyin tümörleri,  hidrosefali,  hipertansiyon ve diyabet hastalıkları da şaşılığa neden olmaktadır.

Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şaşı olduğu düşünülen kişilerin öncelikle tam bir göz muayenesinin yapılması gerekir.  Bu muayene de yalnızca şaşılık teşhisi değil şaşılığın neye bağlı olarak geliştiği, göz kaymasında ki derecenin ölçülmesi,  göz kaymasının başka bir hastalığın tetiklemesi sonucunda oluşup oluşmadığı gibi birtakım nedenlerinin de teşhis edilmesi önemlidir. Göz şaşılığı artık günümüzde cerrahi operasyon ile düzelebilen bir hastalıktır. Şaşılık ile bebeklerde göz kayması tedavisi önemlidir. Şaşılık doğumdan sonra 6 aylık süreçte oluşması durumunda ise uzman göz hekiminin önerileri dikkate alınarak gözün düzeltme operasyonu yapılır. Bu yaşlarda yapılan operasyonlarda da başarı oranı çok yüksektir. Başlangıçta şaşılığı damlalarla tedavi ederek geçirmekte mümkündür. Bu süreçte doktor kontrolünde olmak ve şaşılığın derecesini takip ederek cerrahi operasyon yapılıp yapılmayacağı da bu aşamada karar verilir. Şaşılık hastalığında kullanılan tedavi yöntemleri çocukluk döneminde oldukça yüksek başarı göstermektedir. Hastalığın teşhisi konulduktan sonra doğru bir tedavi süreci göz kayması hastalığını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Şaşılığın Çeşitleri

Bebeklerde ve çocuklarda oluşan göz kaymalarının türüne göre birçok çeşidi bulunmaktadır.  Öncelikle şaşılık üç kısma ayrılır.

  • İçe doğru kayan göz
  • Dışa kayma
  • Uyumsal olarak içe kayma

Gibi üç farklı türü vardır. Bu türlere göre hastalık birtakım nedenlere dayandırılmaktadır. Bunlar doğumdan kaynaklı şaşılık, kas felçleri ile bağlantılı şaşılık,  kırma anomalisine bağlı şaşılık, yetişkinlik döneminde görülen şaşılık ve fark edilmeyen gizli şaşılıktır.