Sağlık, Spor

Fitness Ve Faydaları

Zinde ve formda kalmanın en etkili yollarında biridir. Artan fiziksel performans sırasında vücudun solunan oksijeni kas dokusuna dağıtma yeteneği olarak fitness tanımlanmaktadır. Fitnessın bilinen ve bilinmeyen pek çok faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar arasında öne çıkanlar şöyle sıralanabilir:

– Kas dayanıklılığı sağlar.

– Vücuda esneklik kazandırır.

– Denge düzenli fitness egzersizleri ile arttırılabilmektedir.

– Vücut yağını azaltmaya yardımcı olur.

– Kas kütlesini artırma ve korumaya destek olur.

– Sağlıklı yaşamı sağlamaya yöneliktir.

– Etkileri hızlı bir şekilde görülür. Yaklaşık bir haftalık bir egzersiz ve beslenme programı sonrasında vücutta hissedilebilir değişiklikler görülmeye başlanır.

Fiziksel ve Zihinsel Sağlık İçin Yoga

Fiziksel ve zihinsel sağlık ve iyilik halini artırmak için nefes almaya odaklanan bir egzersiz biçimidir. Stresi azaltmak, zinde kalmak, güç ve esnekliği artırmak için tasarlanan bir dizi hareket, nefes egzersizleri ve meditasyon uygulamalarını yoga içermektedir. Zihinde ve bedende farkındalık ve uyum yogayla en güzel şekilde sağlanabilmektedir. Kasları güçlendirmekte, solunum sistemi ve kalp sağlığını desteklemektedir. Bağımlılık tedavilerine yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Yoganın bir diğer faydası ise uyku düzenini iyileştirmesidir. Stres, kaygı, depresyon ve kronik ağrıları azalttığı araştırmaların sonucunda tespit edilmiştir. Yaşam kalitesini artıran yoga, Batı’da alternatif tıp türü olarak kabul edilmektedir.

Yoga Ekolleri ve Türleri

Yoga ekolleri ve türleri:

– Karma Yoga: Hareketin yogası olarak ifade edilir. Egodan kurtulmak, ruhsal özgürlüğe ulaşmaktır.

– Bhakti Yoga: Sevgi yogasıdır. Fiziksel hareketlerden çok kişinin benliğine odaklanır. Çoğunlukla mediatif özellik taşımaktadır.

-Raja Yoga: Yoganın sekiz yolunu temsil etmektedir. Etik, zihinsel ve ruhsal öğretilerin bütününü kapsayan komple bir sistemdir.

– Tantra Yoga: Vücuttaki tüm enerjilerin denge içerisinde harekete geçirilmesidir. Aydınlanmanın bilincinin genişlemesi, aklın çözülmesi hedeflenir. Bunun ise insanın kendi varoluş nedenini kavraması yolu ile gerçekleşeceği düşünülmektedir.

– Hatha Yoga: Fiziksel yoga türü olan hatha en popüler stiller arasında yer almaktadır. Amacı fiziksel bedenin kapasitesini artırmaktır.

– Terapötik Yoga: Yoga duruşlarının sağlık problemlerinin tedavisine uygulanmasıdır. Fizyolojik, duygusal ve ruhsal acıları azaltmak için yapılmaktadır.

Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Hastalığı olanlar, hamileler yogaya başlamadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

– Her seansa mutlaka ısınma hareketleri ile başlanmalıdır.

– Yemekten sonra hemen yoga yapılmamalıdır. Ağır yedikten sonra 2-3 saat; atıştırmalıklardan sonra ise bir saat beklenmelidir.

– Hareketler, bedene zarar vermeyecek en doğru şekillerde uygulanmalıdır. Bilinçsizce çalışmalar yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu tarz çalışmalar, vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Pole Dans Nedir? Pole Dansın Faydaları Nelerdir?

Kişinin görünüşünde gerekse kaslarını güçlendirmesi amacı ile yapılan egzersizlerden biridir. Estetik hareketlerden oluşan pole dans, dans hareketlerini içerdiği için spor ile dansın birleşimi olarak da nitelendirilmektedir. Halk arasında direk dansı olarak da bilinmektedir. Kasları güçlendirmesi, kasları esnetmesi ve kuvvetlendirmesi pole dansın öne çıkan faydaları arasında bulunmaktadır. Ayrıca meditasyon etkisi depole dans içeriğinde vardır. Kromaj bir direk eşliğinde yapılmaktadır. Kilo sınırı yoktur.

Zorlayıcı olmasına rağmen her yaş grubundan insana hitap edebilen, spor geçmişini gerekli kılmayan vücudunu şekillendirmek, dans etmek ve eğlenmek isteyen herkesin tercih edebileceği bir daldır. Sanatsal yönü olması itibari ile de birbiri ile uyumlu ve bütün oluşturan estetik bir dans ortaya çıkmaktadır.

Kişinin özgüvenini artırması, insanın kişiliği ve ruhsal durumuna sağladığı önemli bir etkidir. Pozitif enerjinin hakim olduğu bu estetik danslar içeren sporla ilgilenen kişiler, kaygı ve stresten uzaklaşmaktadırlar. Huzur ve mutluluk yayan bir enerjiye sahiptir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri