İş Dünyası

Enerji Etüdü

Enerji Etüdü

1 Ocak 2011 tarihi itibari ile Türkiye’de yeni yapılan tüm binaların yapı kullanım izinlerinin alınabilmesi için enerji kimlik belgesi çıkartılma zorunluluğu gelmiştir.

Ekb Nedir?

Kısaltılmış şekli ile Ekb kanun ve yönetmeliklere bağlı olarak hayata geçirildi. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu bağlı olarak binalardaki enerji verimliliği performansına göre çıkartılan belge, 1 Ocak 2011’tarihi ile 50 m² üzerinde olan tüm inşaat alanlarında inşa edilecek tüm binalar için çıkarılması zorunlu hale gelir.

Duruma Göre Sınıflandırma

Enerji etüdü ile binanın enerji performansı ortaya çıkar ve bu noktada da beyaz eşyalardaki duruma benzer A ve G harfleri aralığında bir enerji sınıflandırılması bulunur. A harfi en iyi enerji performansını gösterir iken G harfi verimsiz binayı ifade etmekte kullanılır. Enerji yönetimi kısmında bir bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlar ise C sınıfını alır. Gereken standartlardan daha iyi bir yapı olması durumunda B ya da A enerji sınıflarını da alabilir. En kısa ifade ise C enerji sınıfı, enerji konusunda bir binanın olması gereken azami gereklilikleri sağladığına bir işarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri