Gündem

Elektronik imza neden kolaydır?

Dijital dünyanın önemli kolaylaştırıcılarından olan elektronik imza, elektronik ortamda hazırlanmış olan belgeleri imzalamak amacıyla geliştirilmiş bir kod olarak tercih edilmektedir. Elektronik imzanın güvenilir olması, şifrelenen sisteminden kaynaklanmaktadır. Bu sistem, şifrelenen bilgileri gönderen bilgisayar ve bu şifreyi çözen alıcı bilgisayar arasında çalışmaktadır. Bu da verinin güvenli olduğu anlamına gelmektedir.

 

Türkiye’de bu sistem, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile 2004 yılında yürürlüğe girmiştir. Günümüzde birçok bakanlık bu sistemi temel alarak işlemlerini yapmaktadır. Elle atılan ıslak imza gibi olan elektronik sistem, hem kağıttan tasarruf sağlamış hem de hızlı bir yöntem olmuştur. Kamu kuruluşlarının yanı sıra bankacılık ve sigortacılık işlemlerinde de kullanılan elektronik imza, pratik ve kolay bir yöntem olarak bugün birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

 

www.elektronikimza.com

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri