Gündem

Elektrik-Elektronik alanında 3D yazıcılar eğitim modülü

Mesleki ve teknik eğitim Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı öğretmenlerinin destekleyici materyal olarak kullanmaları için 3D yazıcılar eğitim modülü hazırlandı.

Bir Erasmus+ KA2 Mesleki Eğitim Projesi olan “Elektrik-Elektronik Öğretmenleri için 3D Yazıcı Eğitim Modülü Tasarlama Projesi”nin online eğitimleri öncesinde tamamlanan faaliyetleri Eskişehir Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni ve Proje Koordinatörü Serkan Elver şu şekilde açıkladı.

“2019 Kasım ayında başlayan projemizin ilk toplantısını Ocak 2020’de Eskişehir’de ortaklarımız olan Avusturya, İtalya, Litvanya, Romanya ve Türkiye’den gelen katılımcılar ile gerçekleştirdik.  Bugüne kadar ortaklarımız ile yaptığımız yoğun ve koordineli çalışmaların sonuçlarını yakın zamanda almaya başladık. 3D yazıcıların, modelleme ve baskı alma kolaylığı hayatımızda ve sanayide hızla yer almaya başlamıştır. Ayrıca 3D yazıcı teknolojisi ve baskı tekniklerindeki gelişmeler çok hızlı gerçekleşmektedir. Biz de bu gelişmelerin içerisinde yer almak, katkıda bulunmak ve meslek lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı öğretmenlerinin de güncel bilgileri içeren bir eğitim modülünü kullanmalarına imkân sağlamak için 6 üniteden oluşan ve pratik uygulamalar da içeren ürünümüzü 2021 yılı başı itibari ile hazırlamış olduk.

Eğitim modülü ünite başlıkları aşağıda verilmiştir:

  1. 3D baskıya giriş
  2. 3D baskı işlemi
  3. 3D baskıya model oluşturma
  4. Modelleme becerilerini geliştirme
  5. Optimizasyon
  6. Elektrik-elektronik için 3D baskı

İngilizce olarak beş ülkedeki uzmanlarca hazırlanan içeriklerin tercümeleri Şubat ayı içerisinde tamamlandı.

Mart ayında uzaktan eğitim platformu tasarımı İtalyan ortağımızın liderliğinde, tüm ortakların katkısı ile başlayacaktır. Böylece yer ve zaman kısıtlaması olmadan meslek öğretmenlerimizin bu uzaktan eğitim materyallerine ücretsiz bir şekilde erişmelerini ve 3D yazıcılar ile modelleme ve baskı alma üzerine becerilerini artırmalarını hedefliyoruz”.

Projenin uzaktan eğitim sistemi Haziran ayında açılacak olup, ücretsiz kayıt imkânı ile öğretmenlerimizin kullanımına sunulacaktır.

Projenin künyesi:

Proje türü: Erasmus+ KA202

Proje numarası: 2019-1-TR01-KA202-07433

Proje Koordinatörü: Eskişehir Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Proje web sayfası: http://3dp-for-vet.eu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri