Teknoloji

E-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ GİRİŞ

 

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın en çok kullanılan otomasyon sistemi e-okul, 2007 senesi itibariyle kullanıma başlanmıştır. İnternet tabanlı sistemlerin eğitim sistemi içinde kullanımının örnekleri arasında yer alan uygulama, e-okul ve e-okul VBS olarak iki moda sahiptir. E-okul, yönetim bilgilendirme sistemidir ve öğretmenlerle okul yöneticileri tarafından kullanılırken VBS; veli bilgilendirme sisteminin açılımıdır.

 

Veli, öğretmen ve yönetici platformları bulunan sistem; üyelik ile giriş kabul etmektedir. E-okul platformu, öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı sistemine girişinden mezuniyetine dek tüm akademik gelişiminin takip edildiği ve kayıtlarının tutulduğu bir otomasyon sistemidir.

 

E-OKUL GİRİŞ

E-okul uygulamasının oldukça popüler biçimde kullanılmasıyla beraber veliler ve özellikle göreve yeni başlayan öğretmenlerin ‘e-okul sistemine nasıl girilir?, e-okula nasıl girilir?’ sorusunu soruyorlar. E-okul uygulaması, kullanım kolaylığı sağlayan basit bir sistemdir.

 

Öğrenci velileri e-okul sistemine öğrencilerinin T.C. kimlik numarası ve okul numaralarını yazarak giriş yapabilir, öğrencilerin akademik durumu ile e-karne ve devamsızlık bilgilerine ulaşabilirler. Ayrıca öğrenciler her herhangi bir belge çıkarma işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştirerek sınav sonuçlarını da e-okul sistemi üzerinden alabilirler. Okul tercihleri ile nakil işlemleri de platform üzerinden gerçekleştirilir. E-okul girişi yapmak isteyen öğretmenlerin okul yönetimi bilgi sistemine kullanıcı olarak tanımlanması ve okul yönetimi tarafından şifrelerinin verilmesi yeterlidir.

 

E OKUL YÖNETİM MOBİL UYGULAMA

E-okul yönetici, okul yöneticilerinin kademeye göre kurum ve öğrenci işlemlerini gerçekleştirdiği, öğrenci kayıt, nakil ve sınav işlemlerinin yönetildiği, devamsızlık ve ders programlarının girildiği, öğretmenler tarafından öğrencilerinin notlarının işlendiği ve gerekli akademik takiplerinin yapıldığı yönetim bilgi sistemidir. Okul yöneticileri ile yetkilendirilmiş branş öğretmenleri tarafından kullanılır. E okul, MEB tarafından desteklenen ücretsiz bir uygulamadır.

 

E-okul, farklı işletim sistemlerinde kullanılacak mobil uygulamaya sahiptir. Okul yöneticilerine ve öğretmenlere kolaylık sağlayan mobil uygulama, akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirilmektedir. E-okul bilgi sistemi uygulaması, indirme işlemiyle birlikte otomatik olarak kurulmaktadır.

 

E-OKUL YÖNETİM GİRİŞ NASIL YAPILIR?

E-okul yönetici girişleri, kurum müdürü ile müdür yardımcıları ya da yetkilendirilmiş öğretmenler tarafından yapılabilmektedir. Okul yöneticileri, kullanıcı adı olarak MEB tarafından atanmış kurum kodunu ve şifrelerini girerek e-okul yönetim girişi yapabilirler. E-okul Yönetim Bilgi Sistemi’ ne öğretmenler kullanıcı adı ve şifreleri ile ya da e-devlet üzerinden giriş yapabilmektedir. E-okul öğretmen girişleri için kullanıcı adı T.C. kimlik numaracıdır ve şifre okul yönetimleri tarafından öğretmenlere atanır. Öğretmenler, sisteme girişlerinde şifreleri değiştirebilirler. E-okul yönetim bilgi Sistemi’ ne veliler farklı bir sekme üzerinden giriş yapmaktadırlar.

 

E-okul yönetici modülünü öğretmenlerin kullanabilmesi için okul yönetimleri tarafından öğretmene e-okul kullanıcı oluşturulmuş olmalıdır. E-okul yönetici sisteminde okul yöneticileri ile öğretmen modülleri farklılıklar göstermektedir.