Yaşam

E Devlet Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

 

E devlet dava sorgulama sistemi güncel davalarınızın durumunu sorgulamak, mahkeme tarihini öğrenmek gibi pek çok bilgiye kolayca ulaşabilmenizi sağlayan bir uygulamadır. E devlet bünyesinde olan dava sorgulamadan yararlanmak için öncelikle e devlete giriş yapmalısınız. E devlet için TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra e hizmetler bölümünden mahkeme dava dosyası sorgulama kısmına girmelisiniz. Mahkeme dava dosyası sorgulama kısmı açıldıktan sonra davalarınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz. Açılan sayfada davalarınızı sorgulayabildiğiniz gibi davanızın güncel durumunu da öğrenebilirsiniz. Dava konusu, davanın açılış tarihi, davanın hangi aşamada olduğu, temyiz durumu gibi işlemlere de bu sistem sayesinde hemen ulaşabilirsiniz. Sistemin sağladığı kolaylıklar sayesinde davanız hakkında bir sürprizle karşılaşmazsınız. Bilgi erişimi ve adalete ulaşılabilirlik konusunda devletin sağladığı bu hizmet son derece önemli bir e hizmettir.

 

E Devlet Dava Sorgulama Sistemi Nedir?

 

Adalet Bakanlığı bünyesinde e devletten mahkeme ve davalarınızı sorgulayabilirsiniz. E devlet dava sorgulama sistemi uzun süreçler ve bilgi almadaki güçlük neticesinde dava hakkındaki bilgilere ulaşmakta zorluk çeken vatandaşına devletin sunduğu e hizmet uygulamasıdır. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (yani UYAP) e devlet altyapısıyla birleştirilerek vatandaşların davalarını kolayca sorgulamasına olanak sağlamıştır. Vatandaşın hakkında açılan davaları takip edebilmesini sağlayan sistemden yararlanmak ise oldukça kolaydır. Öncelikle e devlet kullanıcısı olmanız gerekmektedir. E devlet kullanıcısı olmak için öncelikle e devlet şifrenizi almalısınız. E devlet kullanıcısı iseniz internete e devlet yazmalı ve çıkan sayfadan TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmalısınız. E devlete giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna dava sorgulama yazmalısınız. Bu adımdan sonra hakkınızda açılan bir dava olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Sistem sürekli güncellendiği için ara ara sisteme giriş yaparak davalarınızı sorgulayabilirsiniz. Güncel davalarınızı takip etmenizi sağlayan bu e hizmet sayesinde davanızı kaçırma gibi bir durumla karşılaşmazsınız. “Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunmamıştır” ibaresiyle karşılaşırsanız herhangi bir davanız olmadığını görmüş olursunuz. Adalet Bakanlığı’nın iş birliğiyle e devlete entegre edilen bu sistemin yanında bireysel başvurularınızı, adil sicil kaydınızı ve buna benzer hukuki işlemlerinizi de sorgulayabilirsiniz. Adalet Bakanlığı hizmetlerinden olan bu işlemler güncel hukuki durumunuzu takip edebilmenize olanak sağlar. Son zamanlarda yeni bir e hizmet olarak UYAP hizmetleri başlığı altında icra dosyası sorgulama sistemi de devreye girmiştir. İcra davanız var ise bu davanza da bu sistemi kullanarak takip edebilirsiniz.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri