Gündem

DSÖ yetkilisi: İrandaki vakalar, gerçeğinden daha az

Çin’in Vuhan kentinden çıkan koronavirüs, dünyayı etkisi altına almış durumda…

Çin’de toplamsayısı 80 bini aşarken, bu ülkeyi sırasıyla yaklaşık 28 bin vakayla İtalya ve yaklaşık 15 bin vakayla İran izliyor.

İRAN, VAKA SAYISINDA ÜÇÜNCÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, İran en çok vakanın görüldüğü üçüncü ülke konumunda… Ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 988’e yükseldi.

Ancak, İran ile ilgili ortaya çıkan söylentilere göre, bu ülkedekisayısı bilinenden daha fazla.

GERÇEK VAKANIN BEŞTE BİRİ

Geçtiğimiz hafta İran’ı ziyaret eden DSÖ’nün Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Bölgesel Acil Durum Direktörü Rick Brennan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Brennan, İran’da rapor edilensayısının, gerçek sayının sadece beşte birini temsil ettiğini söyledi.

İRAN’DA SAYI ARTACAK

DSÖ yetkili, bunun nedenini “testlerinvakalarla sınırlı olmasıyla” açıkladı ve şunları söyledi: “İran, test etme yeteneğini hızla artırıyor ve böylece sayılar da yükselecek.”

TAHRAN’A “GEÇ TEDBİR ALDIN” SUÇLAMASI

Tahran yönetimi, salgına karşıalma konusunda geç kalmakla suçlanıyor. İran’ın çabalarına işaret eden Brennan ise, “Büyük bir bağlılıkve bunu en üst düzeyde ciddiye alıyorlar.” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkililer, ABD yaptırımlarının etkisinde kaldıklarını belirterek, testler ve koruyucu ekipman için küresel arz sıkıntılarından etkilendiklerini söylüyorlar.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri