Gündem

Domatesin fiyatı düştü, limon yükselişe geçti

Koronavirüs salgını nedeniyle ihracatta sıkıntılar yaşanınca pek çok sebze ve meyve çok daha ucuz fiyatla iç piyasaya sürüldü.

Ancak, virüsten dolayı vatandaşların stok yapmaya çalışması fiyatlarda dalgalanmalaraoldu.

HERKESE YETECEK KADAR ÜRÜN VAR

Adana Kabzımallar Esnaf Odası Başkanı Ali Batman, vatandaşların panik yapmasına gerek olmadığına vurgu yaparak, herkese yetecek kadar ürünün bulunduğunu dile getirdi.

Batman, fiyatların daha da aşağı düşeceğini belirterek şunları söyledi:

“Panik nedeniyle geçen hafta 1 TL olan soğanın fiyatı, 2,50 TL’ye yükseldi. Patates 1.30’dan 2,50 TL’ye çıktıpiyasa şiştiği için bu rakamlar düşecek. Öte yandan, ihracattaki sorunlar nedeniyle domates fiyatlarının düşmesi tüketiciyi sevindirdi. Burada belediyelere büyük görev düşüyor. Pazarlar ve marketler denetlenmeli. ŞuDemre’den gelen en kaliteli salkım domates 1,50 – 1,80 TL’ye satılıyor. Normal domates ise 1 TL- 1,40 TL arası. Geçenbu zamanları baz alırsak, fiyatlar 3 kat düştü. Kapya biber de 4 – 4,50 TL’ye satılıyor. Ama semt pazarındaalışverişi yaptığımda 14 TL’ye aldım.”

“7 TL’YE YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Adana Kabzımallar Esnaf Odası 2’nci Başkanı Mahsun Doğan ise limon fiyatlarına ilişkin, “Virüs nedeniyle limona vatandaşların aşırı talebi var. C vitamini barındırdığı için virüse karşı korunmak amacıyla tüketiyorlar. Eskiden 4 TL olan fiyatı şimdi 5- 5,5 TL’ye yükseldi. Komisyoncunun nakliyesiyle50 kuruş kârı var. Böyle giderse, fiyatların 1- 2 TL daha artacağını ve 7 TL’ye ulaşacağını bekliyoruz.” görüşlerini paylaştı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri