Gündem

Diyanet İşleri defin işlemlerine ilişkin açıklama yaptı

Din İşleri Yüksek Kurulu, ülkemizde koronavirüs vakalarının ve ölümlerinin yaşanmasının ardından,  salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının nasıl kılınacağı ve defin işlemlerinin nasıl yapılacağına dair vatandaşlardan gelen sorularaverdi.

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun verdiği cevapta, cenaze namazının kılınması için belirli birolmadığı, hazırlanmış olan bir cenazenin bekletilmeden namazının kılınıp defnedilmesininolduğu bildirildi.

“CENAZE NAMAZINA KATILANLAR ARASINDA MESAFE BIRAKILMALIDIR”

Cevapta, “Salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının, olabildiğince az sayıda kişiyle ve bekletmeden kılınması tercih edilmelidir. Ayrıca hastalığın bulaşmaması içintedbirler alınmalı, bu bağlamda cenaze namazına iştirak edenler arasında yeterincebırakılmalıdır. Bu durumdafazla cenaze varsa hepsi içinbir namaz kılınması yeterlidir. Hastalığı bulaştırma riski sebebiyle yetkililercedefnedilmiş olan cenazenin namazı daha sonra kabrine karşı birkaç kişiyle kılınabilir” ifadelerine yer verildi.

“UZAKTAN CENAZE ÜZERİNE SU TUTULARAK YIKAMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLİR”

Hastalığın bulaşma riskine karşı uzmanların tavsiyeleri doğrultusundakoruyucu tedbirler alındıktan sonra cenazenin usulünebir şekilde yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesinin gerektiği belirtilerek, şunlar kaydedildi; “Alınacak bütün bu tedbirlere rağmen cenaze yıkandığı ve usulünce kefenlendiği takdirde bu hastalığın başkalarına da sirayet etme tehlikesi varsa; uzaktan cenaze üzerinetutularak veya serpilerek yıkama işlemi gerçekleştirilir.

“KORUYU KIYAFETLERLE CENAZEYE TEYEMMÜM ALDIRILIR”

Bu uygulamanın da riskli olduğu durumlarda yetkililerin de talimatlarına uyularak koruyucu kıyafetlerle cenazeye teyemmüm aldırılır. Cenazeye teyemmüm yaptırılmasının da hastalığın bulaşması açısından riskli olduğu hallerde zaruret sebebiyle teyemmüm de terkedilir ve o haliyle namazı kılınarak defni sağlanır.

“CESET TORBASI VEYA TABUTLA DEFNEDİLMESİ DE CAİZDİR”

Cenazelerin, geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin de riskli olduğu durumlarda, ceset torbası veya tabutla defnedilmesi de caizdir. Zaruretten kaynaklanan bütün bu uygulamalarda Müslüman kardeşimize karşıdini vazifemizi yaptığımız bilinci ileedilmelidir.”

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri