Spor

Çocuklar İçin Tenis Ayakkabıları Nasıl Seçilmelidir?

Çocuklarda ayakkabıda ki konfor etkeni her şeyden önce gelmektedir. Çünkü çocuklar tenis oynarken de günlük yaşamlarında ki gibi yetişkinlerden daha hareketlidirler. Çocukların yetişkinlere oranla daha fazla koşmaları ve zıplamaları dolayısıyla ayaklarına uygulanan şokun en alt seviyelere çekilmesi gerekmektedir. Bu etkenler göz önüne alındığında seçilecek tenis ayakkabısı kalitesinin önemi öne çıkmaktadır.

Ayakkabı çocuğunuzun ayağına tam oturacak şekilde seçilmelidir. Ayakkabıların zamanla açılması çocuk ayakkabıları için geçerli olmamaktadır. Bunun sebebi ise çocukların ayaklarının sürekli olarak büyümeye devam etmesidir. Ayağa tam olarak oturan ayakkabının ön kısmında çocuğun ayak parmaklarını oynatabilmesi için yeterince boşluk olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Çocuk tenis ayakkabısı da yetişkin tenis ayakkabılarında olduğu gibi en önemli noktası tabanlarıdır. Normal spor ayakkabılara göre daha düz yapıda olan tabanlar kauçuktan üretilmektedir. Tenis ayakkabılarının tabanları oynanacak kortun özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple çocuklar için tenis ayakkabısı seçimi yapılırken hangi kort zemininde oynayacağı dikkate alınmalıdır.

Çocuklarda bağcık bağlama yetenekleri zamanla geliştiği için çocuk tenis ayakkabısı modellerinde cırt cırtlı modeller tercih edilebilinir. Ancak cırt cırtlı modellerin bağcıklı modellere göre daha az kullanım süreleri olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

Tenis oynarken çocuğunuzun ayağının terleyeceği göz önüne alınarak tenis ayakkabısının malzemesinin hava alan özellikte olasına dikkat etmelisiniz. Bu özellik sayesinde çocuğunuzun ayak sağlığını koruyarak istenmeyen ayak hastalıklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Çocukların dengeleri de bir yetişkine göre yeterince gelişmemiş olduğu için tenis ayakkabılarının dış ayak bölgesinde bulunan güçlendirilmiş ayak başlıkları kullanılmaktadır. Bu hem ayakkabıları yıpranmaktan korur hem de çocukların dengelerini daha rahat sağlamasına yardımcı olur.

Son olarak çocuk tenis ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken nokta ayakkabıda kullanılan malzemelerin sağlığa zararlı maddeler içermemesi gerektiğidir. Bu konuda test yapan markaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri