Sağlık

Cinsel Penetrasyona İlişkin Rahatsızlıkların Tedavisi

Kadın cinsel istek bozukluğu, orgazm uyarılma ve cinsel ağrı gibi problemlerin bir kaç tanesini veya tamamını içeren psikoseksüel hastalıkların bütünü penetrasyon bozuklukları kapsamına girmektedir. Peki cinsel penetrasyona ilişkin rahatsızlıkların tedavisi mümkün müdür?

Kadın hipoaktif cinsel istek bozukluğu ve cinsel uyarım bozukluğu gibi tanımlamalar yapılmaktadır. Disparoni ve vajinismus, genitopelvik ağrı gibi tüm rahatsızlıklara genel olarak penetrasyon bozukluğu denilmektedir. Bu tarz şikayetlerin erken dönemlerde saptanması, kadınların fiziksel, psikolojik ve emosyonel yönden sağlık durumlarının korunmasında ve yaşam kalitesinin artırılmasında büyük rol oynamaktadır. Peki cinsel penetrasyona ilişkin rahatsızlıkların tedavisi mümkün müdür?

Cinsel yaşam vasküler, nörolojik ve endokrin gibi sistemlerle yakından ilişkisi olan bir süreç olduğundan kadının yaşam kalitesini ve genel sağlık durumuna etki etmektedir. Penetrasyon bozukluklarında orgazm, uyarılma ve cinsel ağrı problemlerinin birisi veya bir kaçı görülebilmektedir. Bu durumlar psikoseksüel hastalıklar gurubuna dahil olup kadının yaşam kalitesini büyük oranda düşürmektedir. Cinsel istekte azalma, orgazm ve uyarılma bozuklukları gibi cinsel işlev fonksiyonlarında problemler yaygın görülen rahatsızlıklar arsında yer almaktadır. Peki cinsel penetrasyona ilişkin rahatsızlıkların tedavisi mümkün müdür?

Penetrasyon Bozukluklarının Nedenleri

Cinsel fonksiyonları etkileyen bir çok unsur bulunmaktadır. Kadın cinsel bozuklukları icelendiğinde, nörolojik, vasküler, hormonal, fizyolojik ve psikolojik faktörlere rastlanmaktadır. Hormon seviyelerindeki değişimler (menapoz dönemi vs.), yaş, genel sağlık durumu, zihinsel durum, benlik saygısı, normlar ve deneyimler, beden imajı, eğitim durumu, üreme hedefleri, eşle olan ilişki ve eşin genel sağlık ile cinsel sağlık bilgisi gibi bir çok faktör penetrasyon bozukluklarını etkileyen faktörleri oluşturmaktadır. Sağlık alanın da bilgi sahibi olmak genel sağlık sorunlarını önlediği gibi erkekler ve kadınlar için pratik çözümler sunabilir. Erkekler için erken boşalmaya çözüm geciktirici hap gibi ürünler destekleyici sağlık ürünleridir.

Penetrasyon bozuklukları, sıkıntılı durumlara sebep olması durumunda, kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Eşin veya partnerin söz konusu rahatsılık ile ilgili bilgiye sahip olmaması kişiler arası problemleri tetiklemektedir. Kişiler arası problemler ve rahatsızlıklara sebebiyet veren cinsel yanıt, orgazm, ağrı ve cinsel istek ile alakalı sorunların sürekli tekrar etmesi ise hastalığın etkilerinin artmasına sebep olmaktadır. Peki cinsel penetrasyona ilişkin rahatsızlıkların tedavisi mümkün müdür?

Penetrasyon Bozukluklarının Tedavisi

Cinsel fonksiyon bozukluklarında kadınlarda özgüven kaybı, kişiler arası ilişkilerde bozulma gibi durumlara bağlı stres görülmektedir. Bilindiği üzere penetrasyon bozukluklarını tetikleyen etmenlerin başında psikolojik etmenler gelmektedir. Kadının kendini yetersiz hissetmesi, özgüven kaybı ve benlik sorunları gibi psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklara yönelik standart bir tedavi yaklaşımı bulunmamaktadır. Kişiye ve durumuna göre tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Öncelikle rahatsızlığı olan bireyin bu durumun farkında olması ve rahatsızlığı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Ülkemizde toplumsal değerler ve kültürel özellikler kadınların bu sorunun çözümüne yönelik isteksiz olması, utanması ve nereye başvurması gerektiğini bilmemesi sebebiyle çözümsüz kalmaktadır.

Cinsel yaşam kadınlarda yeni bir biyomedikal araştırma alanıdır. Psikoloji, kişiler arası ilişkiler ve çevresel faktörler cinsel davranışları önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle rahatsızlıklara yaklaşımlar fizyolojik yönden yapılacağı gibi, biyopsikososyal yönden de yapılması gerekmektedir. İlgili alandaki hekimlerin koordinasyon halinde hareket ederek rahatsızlık yaşayan bireyin durumuna özel yaklaşımlar geliştirmesi ve tedavi sürecini heyet halinde yürütmeleri gerekmektedir.

Bunun karşılı olan erkekler de iktidarsızlık anlamı olan erektil disfonsiyon tedavisi özel olarak geliştirilen istek ve perfromansı yükselten vega 100 gibi ürünleri uzmanlar tavsiye eebilmektedir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri