Gündem

Çin, Afrika ile arasında “deniz-demiryolu” kombine taşıma sistemi kurdu

Çin ile Afrika arasındaki ticaret hacmi, 2019 yılında 208,7 milyar doları aşarak oldukça önemli bir seviyeye ulaştı. Salgın döneminde de devam eden iyi ekonomik ve siyasi ilişkilerle karşılıklı ticaret her geçen yıl artıyor. Gidip gelen mal hacmindeki logaritmik artış, daha hızlı bir taşıma/ulaştırma sistemine de ihtiyaç doğurmuş durumda.

Lojistik sorununu çözmeye odaklanan Çin, Afrika ile arasında deniz-demiryolu kombine taşıma lojistik çözümü uygulamaya koydu. Geçen hafta ülkenin merkez bölgesinde yer alan endüstri merkezi Zhuzhou bu türden bir taşımayı başlattı. Çin ile Afrika kıtası arasında daha hızlı bir nakliyat olanağı sunan bu seçenek zaman açısından büyük tasarruf getirecek. Uzmanlara göre, yeni sistem nakliye süresini Doğu Afrika için 10 gün, Batı Afrika için ise 9 gün kadar kısaltmış olacak ki, bu da nakliyat maliyetinin yüzde 3 oranında düşürülmesi anlamına geliyor. 

Hunan eyaleti gümrük yetkililerinden Guo Ning’in açıklamasına göre bu hizmet, ilk aşamada Afrika’da 11 deniz limanını ve Afrika anakarası içinde 20  karayolu ile demiryolunu kapsıyor. Bu yeni tür nakliye yönteminin açılışını yapmak üzere, Çin’den Afrika’ya bin 935 ton yardım malzemesi taşıyan bir tren Hunan eyaletinden Güney Çin’deki Guangdong’a doğru yola çıktı. Yük burada Afrika limanlarına gidecek bir gemiye yüklenecek. Söz konusu geminin, 15 Ekim’de Kenya’nın Mombasa limanına varması bekleniyor.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri