Gündem

Boston Dynamics’in robot köpeği Spot, hastanelerde kullanılıyor

Günümüzdezeka teknolojilerinin bir hayli gelişmesiylehemen her yerde karşımıza çıkan robotlar, birçok alanda kullanılıyor.

Dinamik robot ve yazılımların tasarım ve inşasında uzmanlaşmış bir mühendislik şirketi olan ABD’li Boston Dynamics’in Spot isimli robot köpeği, geçtiğimiz aylarda Aker BP’nin Norveç Denizi’ndeki Skarv sahasında bulunan petrol ve gaz üretim gemisinde, hidrokarbon kaçaklarını aramak için işe başlamıştı.

Tüm dünyayı etkisikoronavirüs salgını nedeniyle hastanelerdeki yükün artması, robot köpek Spot’un da bu alanda kullanılmasını sağladı. Boston Dynamics, robotu modifiye ederek hastanelerehale getirdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YARDIM EDİYOR

Boston Dynamics’in yaptığı açıklamaya göre; ABD’deki birçok hastane, çeşitli robot teknolojilerinden yararlanmak için şirketten yardım istedi.

Bu nedenle Spot,  ABD’nin Boston kentindeki Brigham and Women’s Hastanelerinin koridorlarında devriye gezmeye başladı.

Üzerine bir tablet ve ikitelsiz yerleştirilen robot sayesinde doktorlar, telekonferans sayesinde hastaları uzaktan daediyor. Böylece sağlık çalışanları, temastan kaçınarak virüs riskini enindiriyor.

Geliştirici şirket; hastanın ateşini, solunum hızını, nabzını ve oksijen doygunluğunu ölçmek için de robotu çeşitli aletlerle donatmak istiyor. Ayrıca şirket, gelecekte robotu, virüsü öldüren UV ışınlarıyla da donatabileceğini açıkladı.

Instagram: @eshteknoloji

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri