istanbul masöz ankara masöz
Gündem

BMden korona ile mücadele için küresel ateşkes çağrısı

Dünyayı etkisi altınakoronavirüs ile mücadelede, savaş ve çatışma ortamı süren  bölgelerde, insani yardımların ulaştırılmasında problemler yaşanıyor.

Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla dünyanın en savunmasız savaş bölgelerinde insani yardım koridorları oluşturulabilmesi için küresel ateşkes çağrısı yaptı.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Guterres, video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, tüm dünyanın ortak bir düşman olan koronavirüs ile karşı karşıya kalmasına rağmen, silahlı çatışmaların ve savaşların halen devam ettiğini söyledi.

“DERHAL ATEŞKES SAĞLANMALI”

Sağlık sistemlerinin çöktüğü ve sağlık çalışanlarının hedef alındığı savaş bölgelerinde savunmasız ve yerinden edilen kişilerin ve mültecilerin koronavirüs salgınından iki kat dahaetkilenme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan Guterres, “Dünyanın her köşesinde devam eden savaşlar içinküresel ateşkes çağrısı yapıyorum.” dedi.

“SALDIRILARA SON VERİN”

Guterres, “Silahları ve topçu atışlarını susturun, hava saldırılarınaverin. koronavirüse karşı en savunmasız bölgelere hayati derecede önem taşıyan insani yardım koridorlarının oluşturulması için bu sonönem arz ediyor.” ifadesini kullandı.

Savaş hastalığınaverilip dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınıyla mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, “Bu da ancak tüm savaşların durmasıyla başlayabilir ve insanlığın şubuna her şeyden dahaihtiyacı var.” değerlendirmesinde bulundu.