Gündem

BM: Yaptırımlar acilen kaldırılmalı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yaptığı yazılı bir açıklamada, korona virüs salgınına maruz kalan ve yaptırım altında olan İran, Venezuela ve Küba gibi ülkelerde sağlık sektörü ve insan hakları bakımındanetkileri nedeniyle yaptırımların hafifletilmesi veya askıya alınması çağrısı yaptı.

“YAPTIRIMLAR HEPİMİZ İÇİN RİSKTİR”

Bachelet, “Ölüm, acı ve daha geniş bulaşma üzerindeki patlayıcıgöz önüne alındığında herhangi bir ülkenin tıbbi sisteminin çöküşünden kaçınmak çok önemlidir. Bu önemli zamanda hem küreselsağlığı nedenleriyle hem de bu ülkelerdeki milyonlarca insanın haklarını ve yaşamlarını desteklemek için sektörel yaptırımlar hafifletilmeli veya askıya alınmalıdır. Küresel bir salgın bağlamında, bir ülkede tıbbi çabaları engelleyen yaptırımlar hepimiz için risktir” dedi.

İRAN, VENEZUELA VE KÜBA

Michelle Bachelet, “Örneğin, insan hakları raporları, Covid-19’dan en az bin 800 kişinin öldüğü İran’da sektörel yaptırımların, sağlık çalışanları için solunum cihazları ve koruyucu ekipmanolmak üzereilaçlara ve tıbbi ekipmanlara erişim üzerindekietkisini defalarca vurgulamıştır. Beş hafta önce korona virüsün ilk vakalarının tespit edilmesinden bu yana 50’denİranlı sağlık görevlisi öldü. İran’daki salgın, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde sağlık hizmetlerini zorlayacak komşu ülkelere de yayılıyor” ifadelerini kullandı.

Bachelet açıklamasında Kore, Venezuela, Zimbabve ve Küba’ya uygulanan yaptırımların da tıbbi çabaları engelleyebileceğinietti. Bachelet, “Bu ülkelerin çoğunda zayıf sağlık sistemleri var. İnsan haklarının korunmasında ilerleme için bu sistemleri iyileştirmek şarttır. Bu ülkelerdeki nüfus hiçbir şekilde yaptırımlar tarafından hedeflenen politikalardandeğildir ve değişen derecelerde uzun süredir tehlikeli bir durumda yaşamaktalar” dedi.

“Venezuela’da bazı hastaneler düzenli olarakve elektrik kesintilerine maruz kalıyor ve ilaç, ekipman, dezenfektan ve sabun eksik” diyen Bachelet, “Busektörel yaptırımların uygulanmasından önceye dayansa bile salgının tedavisi ve önlenmesi için dahakaynak tahsis edilebileceği anlamına gelebilir” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının durumuna da dikkat çeken Bachelet, “Doktorlar, sağlık görevlileri ve sağlık yapılarında çalışan herkes ön saflarda ve hepimizi koruyorlar. Sağlık çalışanlarının sağlığını korumak özellikle önemlidir ve tıp uzmanları, krize verilen yanıttaki eksiklikleri belirttikleri için yetkililer tarafından asla cezalandırılmamalıdır” dedi.

“DÜNYA LİDERLERİ BİR ARAYA GELMELİ”

Dünya liderlerine birlik çağrısı yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, “İnsan haklarını geliştirmek için uluslararası iş birliği ve dayanışma herşarttır. Aynı zamanda her ülkeninçıkarlarını ilerletmek için de hayati öneme sahiptir” dedi.

Bachelet, yaptırım altındaki ülkelerin şeffaf bilgi vermeleri,insani yardım tekliflerini kabul etmeleri ve savunmasız insanların ihtiyaç ve haklarına öncelik vermeleri gerektiğini de kaydetti. Bachelet ayrıca,ve uluslararası kuruluşların insani çalışmalarını engelsiz bir şekilde yürütmelerini garanti altına almak için önlemler almalarını da istedi.

Bachelet açıklamasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in geçtiğimiz hafta koordineli, kararlı ve yenilikçieylemi çağrısını yineleyerek, “Hiçbir ülke bu salgınlabaşına etkili bir şekilde mücadele edemez. Dayanışma, iş birliği ve özenleetmemiz gerekiyor. Dayanışma, Covid-19’un yayılmasını önler” ifadelerini kullandı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri