Gündem

BİST100 endeksi

Fed faiz kararı açıklandı. Fed beklentiler dahilinde faizde değişikliğe gitmezken, varlık alım azaltım hızının artacağı bildirildi. Ayrıca Fed tarafından 2 yılda 6 faiz artışı olacağı ön görülüyor. Fed, enflasyonda artışın geçici olduğu ifadesinden vazgeçti. Karar ardından kameraların karşısına geçen Fed Başkanı Powell, ABD ekonomisinin hızlı toparlandığını ifade ederken, geçen ay ABD Başkanı Biden’ın kendisini Merkez Bankası başkanlığına ikinci bir dönem için aday gösterene kadar şahin bir politika eğilimini ertelediği söylemini reddetti. Powell, aday gösterilmeden 10 gün önce varlık alım azaltım hızının artacağı kararını aldığını söyledi.
Yurt içinde ise gözler TCMB’deydi. TCMB, politika faizinde piyasa beklentisi dahilinde 100 baz puan indirime gitti. Bizim beklentimiz kur tarafındaki yükseliş, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun yabancı analistlerle yaptığı toplantıda verdiği mesajlar ve yüksek enflasyon sonrasında değişiklik olmayacağı yönündeydi. PPK, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar verdiği sonrasında 100 baz puan indirime gidildiğini belirtti. Metne eklenen ”2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir” ifadesi ile en azından bir sonraki ay PPK’dan faiz indirimi ön görmüyoruz. TCMB’den yapılan indirim sonrasında TL varlıklardaki değer kaybı hızlandı ve Dolar / TL 15,75’i test etti.

Yabancılar geçtiğimiz hafta 104 milyon dolarlık hisse, 54 milyon dolarlık DİBS sattı.  TCMB tarafından açıklanan veriler kapsamında, bir önceki haftaya göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 673 milyon dolar azalarak 331,6 milyar dolara geriledi.
1 Aralık’ta başlayan asgari ücret tespiti 4. toplantıda son buldu. Asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 2022 için net asgari ücretin %50 artışla 4.253 TL olarak belirlendiği açıklandı. Erdoğan yılbaşı itibariyle asgari ücret üzerindeki gelir ve damga vergisinin kaldırılacağını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası faizde artırıma gitti. Beklentiler faizin sabit kalması  yönündeydi. İngiltere’de enflasyon baskıları artarken, İngiliz Merkez Bankası politika faizini %0,10’dan %0,25’e yükselterek, coronavirüs salgınından bu yana borçlanma maliyetlerini artıran ilk büyük merkez bankası oldu. İngiltere Para Politikası Komitesi toplantısında faiz artırımına destek yönünde kullanılan 8 oya karşı 1 ret sonucu çıkmasıyla politika faizi %0,25 olarak belirlendi.
Avrupa Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. Faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın önceki çeyrekten daha düşük hızda süreceği belirtildi ve 2022 Mart ayında sona ereceği kaydedildi. Haberle birlikte Euro / Dolar paritesi yükselişe geçti.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.