Gündem

BİST100 endeksi

Yurtiçi piyasalar dünde pozitif seyrini korudu. Endeks günü 1.479 seviyesinden tamamladı. Özellikle İmalat PMI verisi ve büyümenin %21,7 gelmesi yurtiçindeki yüksek risk iştahını artırırken, kurdaki geri çekilmenin hızlanması endeksi destekledi.  Endeks günü 1.479 seviyesinden tamamlarken, Dolar/TL, 11 Mayıs’tan bu yana en düşük seviye olan 8,25 seviyesinin gördü.

Yurtiçi piyasalar bugün saat 10:00’da açıklanacak olan Ağustos ayı enflasyon verisine odaklanacak. Özellikle politika faiziyle enflasyonun hemen hemen aynı olması sonrasında, bu ayki enflasyonun önemi iyice arttı.

Geçtiğimiz hafta Powell’ın açıklamalarının ardından yükselişe geçen ve bu hafta ECB yetkililerinin varlık alım programının azaltılmasına dair yorumlarıyla yatay seyre yönelen ons altın, bugün açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisine odaklandı.

Brent petrol tarafında OPEC+ Toplantısı izlendi. OPEC+, talep toparlanması ve stoklardaki azalmayı sebep göstererek petrol üretimini artırma planında herhangi bir değişikliğe gitmedi. OPEC+’nın mevcut politikasına göre günlük 400.000 varil petrol üretim artışı devam edecek. Kararın ardından brent petrol fiyatları hafif geri çekildi.

ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 2020 Mart ayından beri en düşük seviyelere geriledi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre başvurular 28 Ağustos’ta sona eren haftada 14.000 düşerek 340.000’e geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri