Gündem

BİST100 endeksi

ABD TÜFE verisinin %5,4 olarak açıklanması ardından TÜFE, Temmuz ayında çok belirgin olmasa da yavaşlama gösterdi ve Fed’in ön gördüğü yavaşlama için ilk adım atılmış oldu. Bu kapsamda ABD piyasalarında pozitif seyir hakimdi.

Geçtiğimiz işlem gününe ise yurtiçi piyasalar pozitif başladı. Özellikle seans açılışından önce TCMB’nin Güney Kore Merkez Bankası ile 3 yıllık 17,5 milyar TL’lik Swap Anlaşması imzalaması sonrasında ve kurdaki geri çekilmenin de hızlanmasıyla BİST100 endeksi güne pozitif başladı. Açılışın ardından yurtiçi piyasalarda gözler TCMB faiz kararına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi için Ağustos ayı sinyallerini vermesi sonrası Çarşamba günü endekste yaşanan kayıplar Perşembe günü TCMB kararı sonrasında toparlandı. TCMB, politika faizinde beklentiler dahilinde değişikliğe gitmeyerek %19,00’da sabit bıraktı. Karar metninde ‘sıkı duruş ve orta vadede %5 enflasyon’ vurgusu tekrar etti. Metne ”Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir.” ve ”Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerine olumsuz yansımaları görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.” cümleleri eklendi. Açıklanan faiz kararı ardından endekste alımlar hızlanırken, Dolar / TL 8,60’tan 8,50’ye geriledi. BİST100 endeksi pozitif başladığı işlem gününü pozitif tamamladı.

TCMB tarafından haftalık olarak yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar geçen hafta net 168 milyon dolar hisse, 113,8 milyon dolar DİBS aldı. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 588 milyon dolar artarak 232,2 milyar dolara yükseldi.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları verileri açıklandı. Verilere göre işsizlik başvuruları üç hafta üst üste düştü. İşsizlik maaşı başvuruları 7 Ağustos’ta sona eren haftada 12.000 düşerek 375.000’e geriledi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri